Walki w obwodzie donieckim. Zełenski: mimo że wróg skoncentrował tam większość sił, nasi żołnierze bronią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Piątek jest 324. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ciężka walka o obwód doniecki w Ukrainie trwa. Bitwy o Bachmut, Sołedar i inne miasta na wschodzie kraju są kontynuowane - oświadczył w codziennym wieczornym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:38

    Ukraińskie wojsko przy granicy z Białorusią

  • 3:56

    Rosja kontynuuje natarcia wokół Krasnej Hory, Ozarianiwki i wschodniego Bachmutu. W okolicach Marinki mamy do czynienia z wyrafinowaną linią frontu – powiedział ekspert Instytutu Badań nad Wojną George Barros. – Rosjanie deklarują przejęcie panowania nad stacją kolejową w Sil – dodał.

  • 2:46

    Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

    Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

    Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

  • 0:48

    Wojska rosyjskie dokonały w piątek 55 ataków rakietowych i przy użyciu dronów na obwód sumski na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywickij.

    Jak sprecyzował atakowane były rejony leżące przy granicy obwodu przy użyciu rakiet wystrzeliwanych ze śmigłowców i ładunków wybuchowych zrzucanych z dronów. Według Żywickiego w rezultacie ataków zniszczonych zostało kilka budynków i uszkodzone linie energetyczne.

  • 0:05

    Przyspieszająca koncentracja sił rosyjskich na Białorusi i planowane ćwiczenia wojsk obu państw powinny uruchomić dodatkowe dzwonki alarmowe - powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Wojciech Gerwel. Jak dodał, takie gromadzenie sił zwiastuje "negatywne konsekwencje".

  • 22:24

    Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana. Walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    - Mimo, że wróg skoncentrował na tym odcinku większość swoich sił, nasi żołnierze - wszyscy obrońcy Ukrainy - bronią swojego kraju. Dziękuję wszystkim za wypełnianie swojej służby - powiedział ukraiński prezydent.

    - 324 dni od inwazji i spójrzmy, jak wszystko w Rosji się zmienia. Gryzą się między sobą, a to jasny sygnał ich upadku. I wyraźna zachęta dla nas wszystkich, żeby wywierać na agresorów więcej presji i zadawać im coraz więcej strat - powiedział Zełenski.

    Prezydent podsumował również "dyplomatyczny maraton" Kijowa, podczas którego w piątek omówił współpracę dwustronną z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i premierem Albanii Edim Ramą. Zełenski powtórzył również kierowane pod adresem Litwinów podziękowania w dniu, w którym w ramach obchodów Dnia Obrońców Wolności w litewskim Sejmie wręczono mu Nagrodę Wolności. W imieniu Zełenskiego, wyróżnienie odebrał ambasador Ukrainy w Wilnie Petro Beszta.

  • 21:40

    "Na Ukrainie jest już 30 tysięcy Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej Ukrainy. Dzięki nim Ukraińcy pozostają w kontakcie w miejscach, gdzie zwykła sieć nie działa podczas przerw w dostawie prądu" - oświadczył w piątek na Telegramie minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

    "Polska pomogła nam w zakupie ostatniej partii składającej się z ośmiu tys. terminali. Setki z nich działają już w 'punktach niezłomności' w całym kraju (miejscach oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - red.). Kolejna część trafiła do sektora energetycznego i lekarzy" - dodał.

  • 18:53

    Na obrzeżach Sołedaru na wschodzie Ukrainy nadal walczą oddziały ukraińskiej armii - powiedział dziś stacji CNN Taras Berezowec, kapitan sił specjalnych ukraińskiej armii stacjonujący w położonym w obwodzie donieckim Bachmucie.

    Według rozmówcy amerykańskiej stacji "na zachodnich obrzeżach Sołedaru" wciąż walczą ukraińscy spadochroniarze z 77. i 46. brygady. "Miasto jest kompletnie zniszczone, nie ma tam ani jednego budynku, który przetrwałby rosyjskie bombardowania" - powiedział Berezowec, dodając, że pozostawanie w Sołedarze nie przedstawia obecnie żadnej militarnej wartości.

    Berezowec zapewnił również, że morale znajdujących się na pierwszej linii frontu żołnierzy Ukrainy pozostają wysokie. Dodał jednak, że wierzy w podjęcie decyzji o wycofaniu się z miasta w najbliższych dniach. "W tej chwili żołnierze zostają, żeby zabić tak wielu najemników z Grupy Wagnera, jak to możliwe" - powiedział.

    Ukraiński żołnierz ocenił, że wycofanie się z Sołedaru nie wpłynęłoby na możliwości zaopatrywania położonego kilka kilometrów na południe Bachmutu, do którego Ukraińcy będą się mogli dostawać przez dwie drogi nadal znajdujące się pod ich kontrolą.

  • 18:42

    Doszło do eksplozji gazociągu łączącego Litwę i Łotwę - informuje litewski operator gazociągów przesyłowych Amber Grid. Podano, że eksplozja miała miejsce na północy Litwy.

    "Badamy przyczynę" - podał Amber Grid.

  • 18:24

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 17:55

    Prezydent Finlandii Sauli Niinisto oświadczył dziś, że jeśli powstanie europejski projekt przekazania Ukrainie czołgów Leopard, to Finlandia także powinna być w to zaangażowana, ale wkład tego kraju nie może być "bardzo duży".


    Cytowany przez krajową agencję STT prezydent zwrócił uwagę na szczególną pozycję Finlandii, jako kraju sąsiadującego z Rosją oraz formalnie będącego jeszcze poza NATO.

    Finlandia ma granicę z Rosją o długości około 1300 kilometrów. Złożyła wniosek o akcesję do Sojuszu wspólnie ze Szwecją w maju ub. roku, w konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ratyfikację przeprowadziło już 28 spośród 30 członków NATO. Nie zrobiły tego jeszcze Turcja i Węgry.

    Przekazanie Ukrainie czołgów Leopard przez Polskę, ale w ramach koalicji międzynarodowej, ogłosił prezydent Andrzej Duda. Ponad dziesięć europejskich krajów dysponuje tego typu czołgami. Na stanie fińskiej armii jest ich około 200.

    Prezydent Niinisto zwrócił uwagę, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent USA Joe Biden na początku tego roku zgodzili się przekazać Ukrainie gąsiennicowe wozy bojowe, ale "z właściwych sobie powodów" nie zdecydowano się na ciężkie czołgi w rodzaju Leoparda.

  • 17:32

    Rosyjscy propagandyści mają m.in. uwypuklać rolę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie, a przede wszystkim umniejszać rolę rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej znaną pod nazwą Grupa Wagnera.

    Według ukraińskiego wywiadu dokument składa się z 11 punktów. Wśród głównych instrukcji dla mediów jest opieranie się na informacjach uzgodnionych ze źródłami resortu obrony Federacji Rosyjskiej.

    Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają być usprawiedliwiane "koniecznością takich działań", zaś wiadomości o dostawach broni dla Ukrainy z Zachodu powinny być przekazywane jako dowód, że Rosja walczy z "całym NATO".

    Rekomendacje sztabu rosyjskiej armii zawierają również zalecenia rezygnacji z mówienia o Grupie Wagnera w pozytywnym kontekście oraz podkreślania wiadomości o "nadmiernych stratach ludzkich i bezsensownych atakach" tej formacji.

    Propaganda w Rosji powinna jednocześnie zwracać uwagę na doniesienia mediów zachodnich, informujących o sukcesach armii rosyjskiej i porażkach sił zbrojnych Ukrainy. "Ze szczególną uwagą należy traktować oświadczenia polityków zachodnich i ukraińskich, które można interpretować właśnie w takim kluczu" – brzmią zalecania rosyjskiego dowództwa dla mediów przekazane przez HUR.

  • 17:31

    Sztab rosyjskiej armii wydał zalecenia w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie, zgodnie z którymi media powinny mówić, że jest to konflikt Rosji z NATO, usprawiedliwiać ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i podnosić zasługi formalnych dowódców - przekazał ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

    "Dokument świadczy o kardynalnej zmianie akcentów na temat informowania o wydarzeniach wojny przeciwko Ukrainie oraz o zaostrzeniu walki politycznej wewnątrz kraju agresora" – ocenił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w opublikowanej w mediach społecznościowych informacji.

  • 16:33

    Gierasimowa uważa się za politycznie bystrego - nie przetrwałby tak blisko Putina, gdyby tak nie było - ale ma też pewien stopień wojskowego wyczucia, który doprowadził do powstania "Doktryny Gierasimowa", zgodnie z którą współczesne działania wojenne są czymś podobnym do konfliktu w Libii, z naciskiem na siły pancerne, drony i wojnę informacyjną, a także inne działania niewojskowe - pisze thenationalnews.

    "Prawdopodobny scenariusz jest taki, że Gierasimow przekonał Putina do zmiany strategii wojskowej oraz silniejszego dowodzenia i wzmożonej kontroli" - powiedział Brig Ben Barry, analityk z think tanku International Institute for Strategic Studies i były oficer brytyjskiej armii. Elementem zmiany strategii może być przeprowadzenie "dużej ofensywy" w tym roku przy użyciu nowych sił szacowanych na 150 tys. żołnierzy dotychczas nie biorących udziału w walkach i potencjalnie podobnej liczby poborowych.

  • 16:11

    Nominacja gen. Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie może być postrzegana jako akt desperacji i pokazuje, że sprawy nie idą po myśli Putina - napisał w piątek thenationalnews.com, portal informacyjny z siedzibą w Londynie.

    Mianowanie gen. Gierasimowa, uważanego za najlepszego rosyjskiego generała na dowódcę wojsk na Ukrainie, sygnalizuje zamiar Moskwy do rozpoczęcia nowej dużej ofensywy - powiedzieli portalowi wojskowi analitycy.

    Kreml jest w bardzo złej sytuacji - wycofanie się nie wchodzi w rachubę, podobnie jak użycie broni jądrowej. Jedynym wyjściem z sytuacji jest tchnięcie nowych sił w wojsko, które może pokonać sprawną ukraińską armię – oceniono.

  • 15:49

    Sankcje Unii Europejskiej są jednym z niezbędnych elementów dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy. Polska w gronie państw podobnie myślących, razem z Litwą, przygotowuje propozycje nowych sankcji - powiedział dziennikarzom w Brukseli stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  • 14:56

    Ukraińcy najbardziej ufają siłom zbrojnym - wynika z grudniowego sondażu, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

    W ciągu ostatniego roku (między grudniem 2021 a grudniem 2022) poziom zaufania do ukraińskiej armii wzrósł o 72 do 96 procent - podano w komentarzu dotyczącym badań.

    Ukraińska armia podczas walk w Chersoniu

  • 14:38

    Przedstawiciele ukraińskiej armii zdementowali donienia rosyjskiego ministerstwa obrony o przejęciu kontroli nad Sołedarem w obwodzie donieckim.

    - Walki w mieście trwają - przekazał dziennikarzom rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Nie ujawnił szczegółów ze względów bezpieczeństwa.

    Walki o Sołedar w obwodzie donieckim

  • 13:35

    - Nie informujemy, co przekazujemy Ukrainie, ale jest to znaczne wsparcie wojskowe zgodne z tym, czego Ukraińcy oczekują od swoich sojuszników i będziemy kontynuować tę pomoc - oświadczył premier Chorwacji Andrej Plenković na wspólnej konferencji prasowej z premier Estonii Kają Kallas w Tallinie.

    Premier Plenković dodał, że niektórzy chorwaccy posłowie nie zdołali dokonać prawidłowego historycznego wyboru w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy "był to prosty wybór między dobrem a złem".

    W połowie grudnia 2022 roku chorwacki parlament odrzucił propozycję Chorwacji o dołączeniu do Misji Wsparcia Wojskowego UE (EUMAM) dla Ukrainy.

  • 13:27

    Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet przekazał prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucziciowi, że Waszyngton jest zaniepokojony werbowaniem najemników w tym kraju przez rosyjską firmę wojskową Grupa Wagnera - poinformowało radio Głos Ameryki.

    - Wiemy, że Grupa Wagnera próbuje rekrutować żołnierzy z Serbii i innych krajów; uważamy, że jest to nie do przyjęcia - powiedział Chollet dziennikarzom po spotkaniu z serbskim prezydentem w Belgradzie.

    - Rozmawialiśmy o naszych obawach (dotyczących Grupy Wagnera) i oczekujemy współpracy z rządem w Belgradzie oraz z innymi krajami, w których obecna jest ta grupa, w powstrzymaniu jej działalności - dodał.

    Wagnerowcy pod ukraińskim ostrzałem. Straż graniczna publikuje nagranie z Sołedaru

  • 13:20

    Na skutek inwazji Rosji na nasz kraj jesteśmy już de facto członkiem NATO, a w najbliższym czasie staniemy się nim de iure - powiedział minister Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie opublikowanym przez BBC.

    - Ukraina jako państwo i Siły Zbrojne Ukrainy stały się członkiem NATO. De facto, nie de iure. A to dlatego, że mamy broń i wiedzę, jak jej używać - stwierdził.

    Reznikow wyraził również przekonanie, że Kijów otrzyma długo oczekiwaną broń, w tym czołgi i myśliwce oraz rakiety dalekiego zasięgu, ponieważ zarówno Ukraina, jak i Rosja przygotowują na wiosnę nowe działania ofensywne.

  • 12:18

    Były dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis jest zdania, że państwa zachodnie powinny oprócz czołgów dostarczyć Ukrainie myśliwce do obrony przed Rosją. - Myślę, że Ukraina potrzebuje myśliwców - powiedział były admirał USA w programie ZDF.

    Z jednej strony Stavridis myśli o myśliwcach MiG-29 z Polski, które Ukraińcy umieją obsługiwać i które mogłyby być dostarczone bezpośrednio. Amerykańskie myśliwce F-16 również byłyby opcją, ale ukraińscy piloci musieliby najpierw zostać przeszkoleni, co zajęłoby trochę czasu - relacjonuje portal stacji ZDF.

    W tej chwili duży nacisk kładzie się na walkę na ziemi. - Ale jest też walka, która toczy się na niebie nad Ukrainą. A Putin odnosi tam większe sukcesy niż na ziemi – powiedział Stavridis.

  • 11:43

    Zachód przełamuje kolejne bariery, wysyłając na Ukrainę broń, której dostarczanie uważano dotąd za zbyt prowokacyjne. W obliczu spodziewanej nowej rosyjskiej ofensywy urzędnicy widzą pilną potrzebę zmiany równowagi - napisał "New York Times".

    Zachodni urzędnicy coraz bardziej obawiają się, że Ukraina ma mało czasu i niewielkie możliwości przygotowania się do odparcia spodziewanej wiosennej ofensywy i szybko podejmują działania, aby dać Ukraińcom zaawansowaną broń, której wysłania odmawiano wcześniej z obawy przed sprowokowaniem Moskwy - przekazał dziennik.

    Dr Małgorzata Bonikowska o znaczeniu wsparcia zachodniego dla Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji

  • 11:35

    Działania mobilizacyjne Rosji świadczą, że dąży ona do sformowania dwumilionowej armii – ocenił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

    "Wywiad wojskowy Ukrainy nie wyklucza, że kierownictwo Rosji w najbliższym czasie ogłosi nową falę mobilizacji. Do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej trafi dodatkowych 500 tysięcy Rosjan, co pozwoli państwu terroryście na stworzenie rezerw strategicznych" - podał wywiad.

    W pierwszej fali mobilizacji do wojska w Rosji powołano 300 tysięcy osób. Obecnie w tym kraju trwają prace na rzecz przeprowadzenia kolejnego poboru, co widać po działaniach ustawodawczych oraz przygotowaniach wojskowych ośrodków szkoleniowych.

  • 10:21

    Rosjanie mobilizują do swojej armii obywateli Ukrainy zamieszkałych w Ałczewsku - poinformowała urzędująca poza granicami obwodu Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa. "W celu uzupełnienia strat w żywej sile Rosjanie kontynuują mobilizację mężczyzn na tymczasowo okupowanym terytorium. W Ałczewsku odnotowano początek kolejnej fali mobilizacji, która trwa od 9 stycznia" - podano.

    Wojskowe władze obwodowe przekazały również, po stronie przeciwnika brakuje miejsc w szpitalach, gdzie leczeni są ranni. Podobna sytuacja jest także w miejscowościach Biłokurakine, Starobielsk i Nowoajdar.

  • 9:59

    Rosyjski sektor obronny najprawdopodobniej ucieka się do korzystania z pracy skazańców, starając się sprostać wojennym wymaganiom produkcyjnym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Resort podał, że w listopadzie zeszłego roku Urałwagonzawod, największy rosyjski producent czołgów, poinformował lokalne media po spotkaniu z Federalną Służbą Więzienną, że zatrudni 250 więźniów.

  • 9:31

    Francuskie siły zbrojne planują przekazać Ukrainie bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10 RC w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - poinformował resort obrony w Paryżu.

    W opublikowanym oświadczeniu zawarto podsumowanie rozmowy telefonicznej francuskiego ministra obrony Sebastiena Lecornu z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, która odbyła się w czwartek. Lecornu potwierdził po raz kolejny "niezachwiane wsparcie" Francji dla walczącej z Rosją Ukrainy oraz potępił rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną.

    Minister Reznikow napisał na Twitterze, że "odbył owocną rozmowę" z francuskim ministrem obrony i podziękował za przekazany wcześniej Ukrainie francuski systemy obrony przeciwlotniczej Crotale.


  • 8:55

    Przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) Wiaczesław Wołodin zaproponował konfiskatę majątków osób krytykujących wojnęoraz tych, którzy wyjechali za granicę. Polityk z rządzącej partii Jedna Rosja uważa, że dotychczasowe ustawodawstwo przewiduje niedostateczne kary za "dyskredytację" Rosji i działań jej wojska - poinformowała agencja Reutera.

  • 8:36

    Wojska ukraińskie odparły w nocy z czwartku na piątek wiele ataków w obwodach ługańskim i donieckim - poinformował stab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Najbardziej zaciekłe walki toczą się podobnie jak w ostatnich dniach - w okolicach Sołedaru i Bachmutu, a także w pobliżu Paraskijiwki i Kliszczijiwki. Wszystkie te miejscowości znajdują się w obwodzie donieckim.

    Rosja przeprowadziła również pięć ataków rakietowych na miasta Kostiantyniwka, Kramatorsk i Zaporoże.

  • 8:20

    Straty rosyjskiej armii podczas dotychczasowej ofensywy pod Bachmutem i Sołedarem, to nie tysiąc czy dwa - to dziesięć, piętnaście, a nawet 20 tysięcy żołnierzy. (Rosjanie) nie liczą tam strat - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak stwierdził, Rosjanie "rzucili" na Sołedar prawie wszystko, co mieli, w tym resztki armii kontraktowej - siły specjalne i spadochroniarzy.

    Zdaniem Podolaka, zajęcie miasta Sołedar nie będzie dla Rosji punktem zwrotnym w wojnie.

    Sołedar i Bachmut w ciągu pięciu miesięcy. Zdjęcia satelitarne pokazują zmiany po walkach

  • 8:06

    Donieccy separatyści zamówili cywilne ubrania z logo rosyjskich koncernów Rosnieft i Elektrostal dla wojskowych jednego ze swoich pododdziałów - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Pododdział walczy na kierunku nowopawliwskim w obwodzie donieckim. "Jest oczywiste, że separatyści próbują ukryć swoje powiązania z rosyjskimi siłami okupacyjnymi" - dodał sztab.

  • 7:59

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę wyniosły 114 130 żołnierzy, 3098 czołgów, 286 samolotów i 2086 systemów artyleryjskich - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    W ciagu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 740 rosyjskich żołnierzy.

  • 6:39

    Rosyjska propaganda wykorzystuje i będzie chciała wykorzystać informacje o wsparciu militarnym z Zachodu po to, żeby pokazywać, że Rosja prowadzi wojnę nie z Ukrainą, ale z całym światem zachodnim - ocenił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, który odniósł się do zapowiedzianej dostawy z USA i Niemiec sprzętu wojskowego Ukrainie, w tym baterii Patriot.

  • 6:24

    Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy swoje porty w Trieście i Wenecji. W Rzymie w marcu odbędzie się konferencja na temat odbudowy tego kraju - o takich ustaleniach poinformował włoski minister przedsiębiorczości Adolfo Urso po wizycie w Kijowie.

  • 6:02

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:41

    Instytut Badań nad Wojną: prawdopodobne zdobycie Sołedaru przez siły rosyjskie nie jest wydarzeniem znaczącym pod względem operacyjnym i jest mało prawdopodobne, aby zapowiadało szybkie rosyjskie otoczenie Bachmutu.

  • 4:40

    Z udziałem byłego premiera i lidera opozycyjnego ruchu Ano, Andreja Babisza, który dotąd odmawiał udziału w przedwyborczych debatach, w prywatnej telewizji Nova dyskutowało troje kandydatów mających według sondaży największe szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach.

    W trakcie debaty Nerudova, Babisz i Pavel zgodzili się, że pomoc dla Ukrainy powinna być kontynuowana. Były premier deklarował, że jako prezydent zainicjuje szczyt pokojowy na Zamku Praskim. Petr Pavel odpowiedział, że jego zdaniem Czechy nie mają wystarczającej siły przebicia, aby doprowadzić rozmowy pokojowe do pomyślnego zakończenia. Zdecydowanie stwierdził, że należy rozróżniać, kto rozpoczął agresję.

  • 4:40

    Pytany o komentarz do ogłoszonych przez Rosję zastąpienia głównego dowódcy wojsk na Ukrainie gen. Siergieja Surowikina szefem rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerijem Gierasimowem, Ryder ocenił, że "prawdopodobnie odzwierciedla to niektóre systemowe wyzwania, z którymi zmaga się rosyjskie wojsko od początku tej inwazji", w tym problemy z logistyką, dowodzeniem i morale.

  • 4:39

    Rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder Ryder w czwartek podczas konferencji prasowej odniósł się m.in. do zapowiedzi polskich i brytyjskich władz o zamiarze przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 i Challenger 2.

    - Absolutnie popieramy jakikolwiek typ zdolności obronnych, które nasi międzynarodowi sojusznicy i partnerzy mogą dostarczyć Ukrainie, w tym czołgi - powiedział Ryder.

  • 4:39

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

  • 4:38

    Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

    Wśród rosyjskich "turystów" przeważają osoby z głębokiej prowincji, m.in. z Buriacji i Północnej Osetii, a także żołnierze czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa. Najeźdźcy obawiają się miejscowego ruchu oporu, dlatego na wszelkie możliwe sposoby ukrywają swoją obecność. Okupanci nie noszą mundurów i przemieszczają się cywilnymi samochodami z ukraińskimi rejestracjami, w tym szkolnymi autobusami z napisem "Dzieci" - relacjonował Fedorow.

  • 4:38

    Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi. Podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

    "Jak widać, logika wojny zmierza w takim kierunku, że otrzymamy wszelkie potrzebne uzbrojenie. Na razie czekamy na oficjalne oświadczenie zachodniej koalicji, że zapadła ostateczna decyzja w sprawie czołgów dla Ukrainy" - powiedział Podolak w rozmowie z dziennikarzem Głosu Ameryki Michaiłem Komandowskim.

  • 4:38

    Miasto Poznań wyśle do Charkowa - miasta partnerskiego stolicy Wielkopolski - warty 300 tys. zł sprzęt do naprawy sieci energetycznej - zdecydowali poznańscy radni.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: