Prigożyn: zdobyliśmy wieś pod Bachmutem. Ukraiński dowódca: utrzymujemy linie obrony

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niedziela jest 354. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Założyciel walczącej po stronie Rosji najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zakomunikował, że jego oddziały zdobyły wieś Krasna Hora na północ od Bachmutu - podaje Reuters. Głównodowodzący ukraińskiej armii generał Walerij Załużny poinformował z kolei, że siły ukraińskie utrzymują swoją obronę wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim, w tym także w oblężonym mieście Bachmut. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:25

    Pakistan wysłał na Ukrainę 10 000 pocisków MLRS "Grad" ze swoich zapasów. Za amunicję zapłaciły państwa zachodnie. Dostawy realizowane są za pośrednictwem niemieckiego portu - poinformował na Twitterze Visegrad24.

    Pociski zostały wysłane z portu w Karaczi na początku lutego i trafią na Ukrainę przez port Emden w Niemczech - pisze "The Economic Times". Wysłano ponad 10 000 rakiet przeznaczonych do użycia w wielolufowych wyrzutniach rakietowych Grad.

    Chociaż Pakistan prosi Rosję o zniżki na ropę w związku z kryzysem gospodarczym, to regularnie dostarcza Ukrainie broń, powiedziała jedna z osób, która poinformowała gazetę o wysyłce amunicji, prosząc o zachowanie anonimowości.

  • 19:08

    Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniej doby wykonały dziesięć nalotów na pozycje wroga i uderzyły w jego stanowisko obrony powietrznej, a także dwa magazyny amunicji - podaje Ukrinform.

  • 18:11

    Wojna w Ukrainie. Skazańcy z Grupy Wagnera opowiadają o doświadczeniach z frontu

  • 17:58

    Przyjęcie przez kraje Unii Europejskiej dziesiątego pakietu sankcji jedynie zaszkodzi Europie, podobnie jak dziewięć poprzednich pakietów - powiedział na antenie Radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

    Szijjarto podkreślił, że przez wzgląd na swoje położenie geograficzne Węgry mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii tylko w przypadku rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu. W związku z tym rząd w Budapeszcie sprzeciwia się jakimkolwiek sankcjom na sektor jądrowy lub takim, które mogłyby utrudniać współpracę węgiersko-rosyjską w tym zakresie.

    Komentując słowa przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli o konieczności wsparcia Ukrainy dostawami broni, polityk stwierdził, że wiarygodność PE "jest praktycznie zerowa", a ostatnie wydarzenia pokazały, że jest on "jedną z najbardziej skorumpowanych instytucji na świecie".

    - Węgry, które sąsiadują z Ukrainą, przez ostatni rok zmierzyły się ze wszystkimi konsekwencjami wojny, w tym z ponad milionem uchodźców, gwałtownie rosnącą inflacją i wyższymi o dziesiątki miliardów euro kosztami za energię - powiedział Szijjarto.

  • 17:21

    W Sewastopolu pojawiły się ciężarówki przewożące betonowe bunkry, materiał wideo o nich pojawił się w sieciach internetowych - informuje ukraiński portal MIL.IN.UA

    "Kilkakrotnie natknąłem się na ulicy na ciężarówki przewożące takie bunkry. Nie wiem, gdzie zostaną zainstalowane, ale wyglądają na nieco kruche w porównaniu do bunkrów z ostatniej wojny światowej (w pobliżu mojego domu jest jeden stary bunkier)" - napisał jeden ze świadków.

    Umocnienia te mogłyby posłużyć do wzmocnienia rosyjskiej obrony na czasowo okupowanym Krymie. Alternatywnie można by je wysłać do wyposażenia pozycji na innych terytoriach okupowanych - pisze portal.

  • 16:10

    Ministerstwo obrony Ukrainy przedstawiło dane na temat łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji. Z informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła ponad 137 tysięcy żołnierzy (+900 ostatniej doby), 3280 czołgów (+13), 296 samolotów (+1) oraz 2007 dronów (+10).

  • 15:53

    W obwodzie chersońskim samochód eksplodował po wjechaniu na rosyjską minę. Zginęło dwóch cywilów - informuje agencja Ukrinform.

  • 15:07

    Porządek międzynarodowy może przetrwać tylko wtedy, gdy przestrzegane są zasady. Nadszedł czas, by odciąć Rosję od światowego systemu finansowego - napisał w "Financial Times" minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko.

    Rosja Władimira Putina otwarcie kpi z opartego na zasadach porządku międzynarodowego. W odpowiedzi UE, G7 i inne państwa powinny zdać sobie sprawę z "ryzyka, jakie Rosja stwarza dla integralności światowego systemu finansowego" - napisał Marczenko.

    Okazją do tego jest zaplanowane na 24 lutego, w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, spotkanie członków FATF (Financial Action Task Force) globalnego organu nadzorującego pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

    "FATF ma 37 państw członkowskich, należy do nich Rosja, pomimo dowodów na to, że kraj ten nie spełnia standardów organizacji" - napisał Marczenko. Jestem przekonany, że Rosja zrobi wszystko, co możliwe, aby podważyć globalny system. Dlatego też trzeba odciąć Rosję od światowego systemu finansowego, zaapelował ukraiński minister

  • 14:30

    Rosja prawdopodobnie angażuje do obsługi irańskich dronów, używanych do atakowania Ukrainy, zagranicznych najemników, którzy znają tę broń – powiadomił ukraiński wywiad wojskowy.

    Podczas zmasowanego ataku dronów 10 lutego wywiad przechwycił rozmowę dwóch operatorów w "dialekcie języka kurdyjskiego, z perskimi wstawkami". Mężczyźni na nagraniu rozmawiają o koordynatach celów.

    "Wynika z tego, że dowództwo wojsk okupacyjnych angażuje do ataków na terytorium Ukrainy nie tylko irańskich instruktorów, którzy szkolą Rosjan. Ta przechwycona rozmowa może świadczyć o tym, że po stronie raszystów walczą także kurdyjscy najemnicy, którzy mają doświadczenie w bojowym zastosowaniu Shahedów" – powiadomiono w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

    HUR informuje, że Rosja wykorzystywała oddziały najemników kurdyjskich i afgańskich podczas swoich działań zbrojnych w Syrii.

  • 14:16

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o wprowadzeniu sankcji wobec 199 obywateli Rosji oraz jednego obywatela Ukrainy.

    Wśród 200 osób objętych sankcjami personalnymi jest 199 obywateli Rosji oraz jeden Ukrainiec. Jak podaje portal Ukraińska Prawda, jest to Jurij Czerniczuk, który został "dyrektorem" Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez Rosjan.

    Na liście, podaje portal, są m.in. szef rosyjskiego koncernu Rosenergoatom Andriej Pietrow oraz doradca Putina ds. zagranicznych Jurij Uszakow.

    Restrykcje są wprowadzane na 50 lat i obejmują m.in. zablokowanie aktywów, ograniczenie operacji handlowych, zakaz przewozu zasobów po terytorium Ukrainy, wstrzymanie zobowiązań handlowych i finansowych wobec objętych nimi osób.

  • 14:03

    Głównodowodzący ukraińskiej armii generał Walerij Załużny poinformował, że siły ukraińskie utrzymują swoją obronę wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim, w tym także w oblężonym mieście Bachmut.

  • 13:55

    Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zakomunikował, że rosyjskie wojska zdobyły wieś Krasna Hora na północ od Bachmutu - podaje Reuters.

  • 13:18

    Prezydent Andrzej Duda o obronności Polski, reparacjach i myśliwcach F-16 dla Ukrainy

  • 13:07

    W okupowanym Mariupolu Rosjanie wyburzają budynki, które "nie nadają się do rekonstrukcji" i kruszą gruz na beton - pisze portal Ukraińska Prawda, zaznaczając, że pod gruzami wciąż mogą znajdować się ciała zabitych mieszkańców tego miasta.

    Ukraińska Prawda pisze, powołując się na rosyjskie media państwowe, że w czterech dzielnicach Mariupola Rosjanie rozpoczęli wyburzanie zniszczonych ich własnymi ostrzałami budynków.

    Do miasta przywieziono sprzęt do kruszenia betonu, który mieli "gruz budowlany". Powstałe w ten sposób kruszywo ma być potem wykorzystane do budowy dróg.

    "W Mariupolu zginęły dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy cywilów" - alarmuje portal dodając, że "wiele ciał wciąż może znajdować się pod gruzami i mogą one zostać zmielone".

    Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji i brutalnych działań zbrojnych w Mariupolu. Ukraińskie władze oceniają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

    W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności.

  • 12:52

    Prezydent Andrzej Duda powiedział stacji BBC, że pokój w Ukrainie jest możliwy tylko poprzez przestrzeganie prawa międzynarodowego, a to oznacza przywrócenie suwerenności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

  • 12:27

    Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt skrytykowała manifest przeciwko dalszym dostawom broni do Ukrainy, zainicjowany przez lewicową polityk Sahrę Wagenknecht i działaczkę na rzecz praw kobiet Alice Schwarzer.

    "Apel o negocjacje pokojowe z natychmiastowym zakończeniem wszelkiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy jest nie tylko naiwny, ale i nieuczciwy” – powiedziała polityk Zielonych gazetom grupy medialnej Funke.

  • 12:21

    Zniszczenia po ataku rakietowym na Charków

  • 12:15

    W wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła 53-letnia mieszkanka Nikopolu, miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomiły lokalne władze.

    Miasto ostrzeliwano z artylerii. - Jest także ranna 87-letnia emerytka. Ma ranę odłamkową – powiadomił szef władz obwodu Serhij Łysak.

    W wyniku ostrzału uszkodzone zostały m.in. cztery wielopiętrowe bloki mieszkalne i szkoła oraz wodociąg.

    Nikopol znajduje się na przeciwległym brzegu Dniepru niż okupowany przez Rosjan Enerhodar i Zaporoska Elektrownia Atomowa w obwodzie zaporoskim. Miasto i jego okolice są ostrzeliwane przez siły rosyjskie.

  • 12:02

    Prezydent Andrzej Duda powiedział BBC, że istnienie wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainy jest w interesie Polski i bezpieczeństwa naszej części Europy oraz że ważne jest zatrzymanie odrodzonego rosyjskiego imperializmu.

  • 11:50

    Rosjanie 49 razy w ciągu doby ostrzeliwali obwód chersoński. W obwodzie zaporoskim odnotowano 142 ostrzały – powiadomiły ukraińskie władze.

  • 10:39

    W ciągu minionej doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy - podał sztab generalny ukraińskiej armii. Poinformowano, że Rosjanie kontynuują ataki na pięciu kierunkach w obwodach ługańskim i donieckim.

    Według sztabu generalnego w ciągu doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy. W ostatnich tygodniach, po nasileniu rosyjskich ataków w obwodach ługańskim i donieckim, strona ukraińska regularnie informuje o wysokich stratach osobowych wroga.

    Według brytyjskiego wywiadu wojskowego w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja poniosła prawdopodobnie najwyższy wskaźnik ofiar od pierwszego tygodnia inwazji na Ukrainę. "Wzrost liczby rosyjskich ofiar jest prawdopodobnie spowodowany szeregiem czynników, w tym brakiem wyszkolonego personelu, koordynacji i zasobów na całym froncie - czego przykładem są Wuhłedar i Bachmut" - oceniono.

  • 10:34

    Rosyjska Cerkiew pełni ważną funkcję w systemie władzy i propagandy Kremla - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak wskazał, patriarcha Cyryl od lat stoi przy Władimirze Putinie.

  • 9:39

    Rosjanie wyrównują front, ofensywa jeszcze się nie zaczęła. Sygnałem jej rozpoczęcia będzie operacja powietrzna skupiona na uderzeniach na ukraińskie zgrupowania i ważne obiekty infrastruktury, takie jak mosty - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak.

  • 9:29

    Rosjanie wzmacniają swoje ugrupowanie na kierunkach Łymanu i Bachmutu, częściej atakują z powietrza – powiadomiły władze obwodu ługańskiego.

    "Wczoraj atakowali z powietrza okolice miejscowości Czerwonopopiwka, Żytliwka i Dibrowa" – powiadomiono w komunikacie.

    Siły obrony Ukrainy odparły ataki przeciwnika w rejonie miejscowości Biłohoriwka i rezerwatu Serebrianskiego.

    Powiadomiono również, że na kierunkach kupiańskim i łymańskim Rosjanie prowadzili ostrzał z modździerzy i z artylerii.

  • 9:03

    W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy odprawiono 24 tys. osób - podała Straż Graniczna.

  • 8:57

    W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja poniosła prawdopodobnie najwyższy wskaźnik ofiar od pierwszego tygodnia inwazji na Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszono grafikę ilustrującą średnie rosyjskie straty, przygotowaną w oparciu o dane publikowane codziennie przez Ukraiński Sztab Generalny Jak zaznaczono, choć Wywiad Wojskowy (DI) nie może zweryfikować ukraińskiej metodologii, tendencje, które obrazują te dane, są prawdopodobnie dokładne. Wynika z nich, że średnia z ostatnich siedmiu dni wyniosła 824 ofiary dziennie, ponad cztery razy więcej niż w czerwcu i lipcu 2022 roku. Ale dodano, że Ukraina nadal cierpi również na wysoki wskaźnik strat.

    "Wzrost liczby rosyjskich ofiar jest prawdopodobnie spowodowany szeregiem czynników, w tym brakiem wyszkolonego personelu, koordynacji i zasobów na całym froncie - czego przykładem są Wuhłedar i Bachmut" - oceniono.

  • 8:07

    Reporter TVN24 Artur Molęda z Ukrainy o ostatnich nalotach okupantów (12.02.2023 r.)

  • 8:01

    Brak istotnych postępów Rosji w operacjach podejmowanych w obwodach donieckim i ługańskim (z wyjątkiem Bachmutu) na Ukrainie może być potwierdzeniem ocen, mówiących o niezdolności Rosji do przeprowadzenia skutecznej ofensywy przez zmechanizowaną wojnę manewrową – ocenił Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  • 7:37

    Mimo trwającej rosyjskiej agresji, Ukraina wysłała swoich ratowników do Turcji. Pomagają oni tam w odgruzowywaniu i poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi, która pochłonęło już ponad 28 tysięcy żyć. O wysiłkach ratowników mówił w wieczornym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Zełenski: na miejscu trzęsienia ziemi w Turcji pracuje zespół ukraińskich ratowników

  • 6:11

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 12 lutego 2023

  • 4:50

    Zdaniem Hodgesa Kijów musi odzyskać Krym, aby zachować "międzynarodowy porządek oparty na zasadach" oraz "karcie Narodów Zjednoczonych". Dodał również, że dla ukraińskich portów ważne jest utrzymanie dostępu do Morza Azowskiego przez Krym.

    Hodges, który dowodził siłami USA w Europie w latach 2014-2018, ocenił, że Rosja próbuje "zainicjować" nową ofensywę, ale dodał, że Kreml nie ma zdolności do rozpoczęcia "dużej" kampanii.

    "Nie mają sił pancernych, zdolności do przebicia się" - powiedział i dodał, że nowe rosyjskie natarcie nie zmieni "ogólnego środowiska operacyjnego" na Ukrainie.

  • 4:49

    Ukraina mogłaby odnieść szybkie zwycięstwo, gdyby Zachód zapewnił szybką pomoc w postaci odrzutowców - powiedział były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. W przeciwnym razie przy obecnym poziomie wsparcia ze strony Zachodu, zdaniem amerykańskiego wojskowego, pokonanie Rosji może zająć od trzech do pięciu lat.

    "Im szybciej dostarczymy im zdolności do osiągnięcia decydującego rezultatu, tym szybciej ta wojna może się skończyć" - powiedział w sobotę amerykański generał w rozmowie z niemieckim portalem "Deutsche Welle".

    Generał zaznaczył, że jego zdaniem jedyną "czerwoną linią" dla zaangażowania Waszyngtonu na Ukrainie są " żołnierze na lądzie".

    Szef MON: Polskie myśliwce F16 eskortowały w naszej przestrzeni powietrznej amerykański bombowiec B-52

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLEG PETRASYUK/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: