TVN24 | Świat

Tajemnicza śmierć małżeństwa emerytów. Może mieć związek z faktem, że należeli do sekty

TVN24 | Świat

Autor:
bc//az
Źródło:
Corriere della Sera, Rai News
Spinello w prowincji Forli-Cesena
Google EarthSpinello w prowincji Forli-Cesena

W niedzielę we włoskim miasteczku Spinello di Santa Sofia znaleziono ciała małżonków. Byli emerytowanymi pracownikami włoskiego Senatu. Z relacji ich sąsiadów wynika, że należeli do sekty Ramtha. Jej przywódczyni wskazała Spinello jako jedyne miejsce na Ziemi mające przetrwać zapowiedziany przez Majów koniec świata. Starsi państwo mieli tam dom letniskowy. Pod nim miał się znajdować bunkier, a w nim zapasy żywności i sprzęt na czas po apokalipsie, np. lampki na dynamo.

67-letni Paolo Neri i 65-letnia Stefania Platania byli emerytowanymi pracownikami włoskiego Senatu. Na stale mieszkali w Rzymie, w Spinello mieli dom letniskowy. To tam znaleziono ich ciała, gdy dzieci pary zaniepokojone kilkudniowym brakiem kontaktu ze strony rodziców zawiadomiły służby.

Początkowo policja podejrzewała zabójstwo, bo przy zwłokach leżał tylko jeden pistolet. W toku śledztwa okazało się jednak, że pod ciałem mężczyzny był także drugi. Z każdego z nich oddano wyłącznie po jednym strzale. Broń pochodziła z legalnego źródła.

Do zgonu starszych państwo doszło na dobę wcześniej. "Koroner ustalił [też], że oboje mieli otwory wylotowe po kulach w potylicznej części czaszki. Zważywszy dodatkowo na obfity wyciek krwi z jamy ustnej, przyjęliśmy, że popełnili samobójstwo, strzelając sobie w usta" - mówi dowodząca lokalnym oddziałem karabinierów Rossella Capuano, cytowana przez "Corriere della Sera". Mundurowi znaleźli ponadto list pożegnalny do dzieci, w którym ich rodzice m.in. wyrażają nadzieję, że "uda się im znaleźć lepsze miejsce i spokój gdzie indziej".

Neri i Platania nie mieli problemów finansowych ani zdrowotnych, cieszyli się poważaniem. Syn pary twierdzi, że planowali wyjazd. Choć pozostawiona notatka na to nie wskazuje, podwójne samobójstwo mogło wiązać się natomiast z przynależnością starszych państwa do sekty Ramtha.

Bunkier, a w nim zapasy żywności i sprzęt na czas po apokalipsie

Ruch religijny Szkoła Oświecenia Ramthy powstał w 1988 r. w USA. Jego liderką jest J.Z. Knight, która w 2001 r. wskazała Spinello jako jedyne miejsce na Ziemi mające przetrwać zapowiedziany przez Majów koniec świata w 2012 r. - Wielu ludzi od tamtej pory przeprowadziło się do Spinello. Niektórzy zbudowali bunkry, zbiorniki na wodę. Podobnie jak Paolo Neri i Stefania Platania - mówi Capuano. Potwierdzają to sąsiedzi pary, pod której domem miał się znajdować bunkier, a w nim zapasy żywności i sprzęt na czas po apokalipsie, np. lampki na dynamo.

Którzy odrzucą Ramthę, zostaną pożarci przez ludzi-jaszczurów

Członkowie Szkoły Oświecenia twierdzą, że nie jest ona ani ruchem religijnym, ani sektą, odcinają się też od nurtu New Age. Wierzą, że Ramtha przemawia przez J.Z. Knight i udziela im lekcji, dzięki którym nauczą się m.in. lewitować, wskrzeszać zmarłych, przewidywać przyszłość i stwarzać złoto. Aby przyspieszyć ten proces, m.in. tańczą i piją wino. Byli wyznawcy nazywają jednak Knight "duchowym drapieżcą", zarzucają jej pranie mózgów i stosowanie praktyk takich jak zastraszanie i zawstydzanie. Jednym z podawanych w tym kontekście przykładów jest proroctwo głoszące, że ci, którzy odrzucą Ramthę, zostaną pożarci przez ludzi-jaszczurów towarzyszących Jehowie, gdy powróci on w swoim statku kosmicznym na ziemię.

Autor:bc//az

Źródło: Corriere della Sera, Rai News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości