Włoska redakcja zleciła sztucznej inteligencji napisanie dodatku do swojej gazety. Eksperyment trwał miesiąc i spowodował wzrost sprzedaży. Redaktor naczelny podkreśla jednak, że maszyna nie zastąpi dobrego dziennikarza.
- Włoska gazeta "Il Foglio" wydawała przez miesiąc dodatek napisany przez sztuczną inteligencję.
- Eksperyment okazał się sukcesem - sekcja będzie ukazywała się raz w tygodniu.
- Redaktor naczelny gazety przedstawił swoją wizję na usprawnienie dziennikarstwa za pomocą sztucznej inteligencji.
- Więcej najnowszych informacji na stronie tvn24.pl.
Włoska gazeta "Il Foglio" dodała do swojego codziennego wydania czterostronicową wkładkę napisaną w całości przez sztuczną inteligencję. Gazeta z dodatkiem była sprzedawana przez miesiąc w ramach eksperymentu, który zakończył się dużym sukcesem.
Zwiększona sprzedaż
Jak powiedział redaktor naczelny "Il Foglio" Claudio Cerasa, eksperyment ze sztuczną inteligencją zwiększył sprzedaż gazety. Dodał, że oddzielna sekcja napisana przez sztuczną inteligencję będzie publikowana raz w tygodniu.
Cerasa zapowiedział też, że ma zamiar wykorzystywać sztuczną inteligencję do pisania okazjonalnie tekstów, w których 22 pracowników małej, konserwatywnej gazety, jaką jest "Il Foglio", nie mają odpowiedniej wiedzy. Jako przykład podał opublikowany w piątek artykuł o astronomii.
Zapewnił jednak, że wykorzystanie sztucznej inteligencji nie doprowadzi do utraty miejsc pracy w redakcji. "Niektórzy wydawcy widzą sztuczną inteligencję jako sposób, aby mieć mniej dziennikarzy, a więcej maszyn. To jest bardzo błędne" - powiedział Cerasa zagranicznym dziennikarzom. "Podstawową rzeczą jest zrozumienie, czego można zrobić więcej, a nie mniej" - dodał.
Jego zdaniem sztuczna inteligencja stworzy miejsca pracy dla osób, które będą wiedziały, jak najlepiej wykorzystać technologię i zadać jej właściwe pytania. Stwierdził również, że wzmocni to dziennikarstwo wysokiej jakości, zmuszając reporterów do zgłębiania tematów i bycia bardziej oryginalnymi.
Brak krytycznego myślenia
Cerasę w pracy ze sztuczną inteligencją najbardziej zaskoczyło, jak autentycznie potrafi pokazać ironię. Dodał, że sztuczna inteligencja jest również biegła w tworzeniu recenzji książek, potrafi analizować 700-stronicowe tomy i generować wnikliwą krytykę w ciągu zaledwie kilku minut. Zaznaczył jednak, że trzeba było jej nakazać, czy recenzja ma być negatywna czy pozytywna.
Brak krytycznego myślenia ze strony sztucznej inteligencji określił jako przeszkodę, ponieważ dyskusja z dziennikarzem, któremu udziela się wskazówek dotyczących tekstu, jest jego zdaniem fundamentalna.
Zauważył również, że sztuczna inteligencja popełnia sporadycznie błędy rzeczowe i nie zawsze aktualizuje swoją wiedzę - między innymi uporczywie odmawiała zarejestrowania, że prezydent Donald Trump został ponownie prezydentem USA w 2024 roku.
Autorka/Autor: mart
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock