Papież Franciszek o przemocy wobec kobiet: to problem, który jest wręcz satanistyczny

Źródło:
PAP

Papież Franciszek porównał przemoc wobec kobiet do "satanizmu". W niedzielę we włoskiej telewizji stwierdził, że "wkraczamy do kultury obojętności, w której staramy się oddalić od prawdziwych problemów". Ocenił też, że w pandemii wszystko zostało wystawione na próbę, także relacje z Bogiem.

Stacja Canale 5 włoskiej telewizji Mediaset wyemitowała w niedzielę wypowiedzi papieża ze spotkania z osobami, które nazwano "niewidzialnymi". Była wśród nich kobieta - ofiara przemocy, mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, a także osoba bezdomna.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W czasie rozmowy w Domu Świętej Marty, gdzie papież przyjął swych rozmówców, Franciszek mówił między innymi o przemocy wobec kobiet: - Tyle jest kobiet bitych, wykorzystywanych w domu, także przez męża. To problem, który według mnie jest wręcz satanistyczny.

- To upokarzające, bardzo upokarzające - dodał. Stwierdził, że "to upokarzające, kiedy ojciec albo matka bije w twarz dziecko". - Godnością jest twarz - zaznaczył. Pytał także: - Jaka jest godność kobiet bitych, upokarzanych?

Franciszek: wkraczamy do kultury obojętności

Kobiecie, która zapytała o to, dlaczego społeczeństwo jest "okrutne" wobec ubogich, Franciszek odpowiedział: - Mówisz o okrucieństwie. Tak jest. To jest największy policzek społeczeństwa wobec was, ignorowanie problemów innych.

- Wkraczamy do kultury obojętności, w której staramy się oddalić od prawdziwych problemów, od bólu braku domu, pracy. W pandemii problemy wzrosły, a do drzwi pukają ci, którzy oferują pożyczkę, lichwiarze - mówił papież. To jego zdaniem "okrucieństwo, które nakłada się na okrucieństwo".

W czasie rozmowy z mężczyzną, który spędził w więzieniu ćwierć wieku, papież zapewniał, że "nadzieja nigdy nie zawodzi". - Jest Bóg, nie na orbicie, ale obok ciebie, bo stylem Boga jest bliskość, współczucie, czułość. Bóg jest z każdym z uwięzionych, z każdą osobą, która popada w trudności - dodał.

Jak powiedział, "Bóg przebacza zawsze". Zdaniem papieża przepełnienie więzień jest "nieludzkie". Jak wyjaśnił, Kościół jest przeciwko karze śmierci, bo "nie ma w tym nadziei".

"Covid wszystkich pogrążył w kryzysie"

Franciszek poruszył także kwestię braku kontaktów podczas lockdownu. - Potrzebujemy kontaktów, twarzą w twarz, ale mamy pokusę, by izolować się przy pomocy innych metod; na przykład kontaktując się tylko przez telefon; są przyjaźnie telefoniczne i brak bezpośredniego kontaktu - powiedział. Papież apelował do młodych ludzi, by nie tracili prawdziwych kontaktów.

Jak oświadczył Franciszek, "covid wszystkich pogrążył w kryzysie". Zaznaczył, że wzrosła liczba samobójstw.

Przyznał również, że "w lockdownie wszystko wystawione jest na próbę, także relacje z Bogiem". - Relacje te nie są rzeczą linearną, która zawsze biegnie dobrze. W relacjach z Bogiem są kryzysy, jak w relacjach miłości w rodzinie - dodał.

- Ja się boję kaznodziejów, którzy chcą uzdrowić kryzys życiowy słowami. Życie w kryzysie leczy się bliskością, współczuciem, czułością - wyjaśnił. Zdaniem papieża nie należy bać się złości na Boga, lecz "mieć odwagę powiedzieć mu o wszystkich uczuciach".

"Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o Bożym Narodzeniu jako przesłaniu pokoju"

Zapytany o to, co można zrobić, by otworzyły się serca ludzi na ubogich, odpowiedział: - Kiedy spojrzysz ubogiemu w twarz, twoje serce zmienia się, bo pojawia się "sakrament ubogiego".

Papież mówił o wykluczaniu osób starszych w rodzinach i ocenił, że umieszcza się je w "przechowalni", jak nazwał domy opieki. - Wyklucza się to, co nam się nie podoba i to niekiedy zdarza się na początku życia - stwierdził, odnosząc się do aborcji.

Na zakończenia Franciszek zwrócił się do widzów: - Co to jest Boże Narodzenie? Choinka? Figurka dziecka z kobietą i mężczyzną obok? Tak, to Jezus. To narodziny Jezusa. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o Bożym Narodzeniu jako przesłaniu pokoju.

- Życzę wam Bożego Narodzenia z Jezusem, prawdziwego Bożego Narodzenia. Czy to znaczy, że nie możemy jeść, nie możemy świętować? Nie, świętujcie, jedzcie wszystko, ale róbcie to z Jezusem, to jest z pokojem w sercu - życzył papież widzom. Zachęcił przy tym: - Świętujcie, wręczajcie prezenty, ale nie zapominajcie o Jezusie.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP