W RPA "pracują nad problemem" nakazu aresztowania Putina. Czy dyktator przyjedzie na szczyt?

Źródło:
PAP
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
wideo 2/6
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Nakaz aresztowania Władimira Putina wystawiony przez Międzynarodowy Trybunał Karny skomplikował sytuację przed szczytem BRICS, którego gospodarzem ma być w sierpniu Republika Południowej Afryki, a w którym udział miał wziąć rosyjski dyktator. - Oczekuje się, że wszyscy szefowie państw wezmą udział w szczycie. Ale teraz pracujemy nad problemem nakazu MTK - powiedział rzecznik prezydenta RPA.

W sierpniu tego roku w Pretorii ma odbyć się szczyt BRICS - grupy państw, w skład której oprócz gospodarzy wchodzą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny.

Po wydaniu nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, RPA stoi przed dylematem dyplomatycznym, gdyż jako członek MTK jest zobowiązana do aresztowania Putina zaraz po jego przyjeździe. Władze południowoafrykańskie twierdzą, że szukają sposobów rozwiązania tego problemu.

- Oczekuje się, że wszyscy szefowie państw wezmą udział w szczycie. Ale teraz pracujemy nad problemem nakazu MTK - poinformował w środę Vincent Magwenya, rzecznik prezydenta Cyrila Ramaphosy, cytowany przez serwis africanews.

Wiodąca partia opozycyjna, Sojusz Demokratyczny, wezwała do aresztowania Putina, jeśli przyjedzie do RPA. Jednak partie lewicowe, w tym Komunistyczna Partia Republiki Południowej Afryki będąca bliskim sojusznikiem rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, wezwały rząd do powitania dyktatora Rosji i do wycofania się z MTK.

Nakaz aresztowania Putina

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) poinformował, że wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, a także rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP