Wielkie rozmowy o Syrii. Kurdów nie zaprosili


Specjalny wysłannik ONZ nie zaprosił na rozmowy pokojowe w sprawie Syrii kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) - poinformował szef MSZ Francji Laurent Fabius. Negocjacjom będzie przewodniczyć opozycyjna grupa popierana przez Arabię Saudyjską - dodał.

- Pan (Staffan) de Mistura rozesłał zaproszenia. (...) Grupa PYD sprawiała największe problemy i pan de Mistura powiedział mi, że nie wysłał jej zaproszenia - powiedział Fabius w środę w wywiadzie dla rozgłośni France Culture.

Rozmowy w Genewie

Wysłannik ONZ potwierdził również, że utworzona w Rijadzie grupa opozycyjna poprowadzi rozmowy w Genewie, mimo że obecne będą także inne frakcje opozycji - dodał francuski minister.

- Rozmawiałem z (koordynatorem syryjskiej opozycji ds. rozmów pokojowych Riadem) Hidżabem i będzie on dziś rano rozmawiał z de Misturą oraz (sekretarzem generalnym ONZ) Ban Ki Munem. Jeśli dobrze rozumiem, zgadzają się oni na negocjacje, ale jednocześnie chcą uzyskać szczegółowe informacje o tym, kto będzie w nich uczestniczył, jakie działania są podejmowane na froncie humanitarnym i czego będą dotyczyły negocjacje - dodał Fabius.

Francja wspiera opozycję

Francja jest jednym z głównych państw wspierających umiarkowane siły syryjskiej opozycji, walczące z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, i doradza im w sprawie przygotowań do rozmów pokojowych z udziałem syryjskiego rządu, które mają rozpocząć się w Genewie w piątek.

We wtorek Saleh Muslim, przywódca PYD, która kontroluje znaczne obszary północnej Syrii, oświadczył, że nie otrzymał zaproszenia do Genewy i nic mu nie wiadomo, by jakimkolwiek przedstawicielom Kurdów zaproponowano udział. Syryjska arabska opozycja sunnicka uważa, że PYD, która walczy z Państwem Islamskim i korzysta z pomocy wojskowej USA, powinna uczestniczyć w genewskich rozmowach. Sprzeciwia się temu Turcja, uznająca PYD za ugrupowanie terrorystyczne.

Bez rządu Syrii?

Również w środę decyzję co do uczestnictwa w negocjacjach ma ogłosić utworzony przez syryjską opozycję Wysoki Komitet Negocjacyjny (ang. skrót HNC). Dzień wcześniej zasygnalizował, że może przyjąć wystosowane przez ONZ zaproszenie.

Rząd Syrii zadeklarował, że weźmie udział w rozmowach pokojowych. Jednak HNC wielokrotnie zapowiadał, że przystąpi do negocjacji tylko wtedy, gdy siły reżimowe zaprzestaną bombardowań i oblężeń oraz uwolnią jeńców.

Szacuje się, że trwająca od marca 2011 roku wojna w Syrii spowodowała ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych, a miliony ludzi musiały opuścić swe domy.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: