Z materiałów, jakie przedstawił Brennan, wynika, że CIA stawia przede wszystkim na walkę w cyberprzestrzeni i jej kontrolowanie. Jak miał wyjaśnić Brennan cytowany przez agencję Reutera, chodzi o to, by CIA pozostawała "na bieżąco" w związku z rozwojem cyberprzestrzeni, bo rozwija się ona tak prędko, że tworzenie nowych technologii jest jedynym gwarantem nadążenia za tymi zmianami.
W związku z tym powstanie oddzielny, wielki departament technologii cyfrowych, równorzędny z czterema innymi, istniejącymi w CIA od lat.
10 centrów, by ogarnąć cały świat
Z czterech dotychczasowych departamentów dwa pozostaną przy swoim nazewnictwie. To departament nauk i technologii zajmujący się m.in. tworzeniem sprzętu dla agentów oraz departament wsparcia logistycznego.
Departament wywiadu stanie się departamentem analiz, a National Clandestine Service, czyli urząd odpowiedzialny za rekrutowanie tajnych agentów oraz szpiegów i odpowiedzialny za ich działania stanie się departamentem operacji.
Będące w planach centra operacyjne (ang. mission centers) skupią z kolei w 10 oddzielnych zespołach specjalistów z różnych dziedzin - tak, by mogli oni współpracować bardziej efektywnie, nie musząc się przy okazji mierzyć z biurokracją pomiędzy poszczególnymi, funkcjonującymi dziś wydziałami i departamentami.
- Wraz ze stworzeniem tych misji postaramy się o ogarnięcie siecią całego świata z uwagi na jego złożoność oraz specyfikę dotyczącą jego poszczególnych regionów i zadań, jakie wykonujemy - powiedział szef CIA.
Największa szpiegowska agencja świata
CIA to największa agencja szpiegowska świata. Powstała w 1947 r. na polecenie prezydenta Harry’ego Trumana. Nie wiadomo, ilu ludzi zatrudnia. Szacuje się jedynie, że jest to kilkaset tysięcy analityków, informatyków, agentów, szpiegów, urzędników, naukowców i wojskowych.
Jest jedyną niezależną amerykańską agencją wywiadowczą i jej dyrektor odpowiada bezpośrednio tylko przed dyrektorem służb wywiadowczych, a ten jedynie przed prezydentem.
Sama agencja nie ujawnia tego, ilu ludzi zatrudnia w swoich szeregach. Ma jednak swój personel w setkach miejsc na całym świecie, w większości krajów. Administracja Billa Clintona tylko dwa razy ujawniła budżet agencji. W 1996 i 1997 r. osiągnął on poziom kolejno 26,6 i 26,7 mld dolarów. Prawdopodobnie dzisiaj budżet CIA przekracza 40-50 mld dolarów.
Siedziba agencji znajduje się w Langley w stanie Virginia, ok. trzech kilometrów od stolicy USA, Waszyngtonu.
Autor: adso\mtom\kwoj / Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons/wikipedia.org