TVN24 | Świat

Tłumy na największym londyńskim lotnisku

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Na największym londyńskim lotnisku Heathrow setki osób czekały od poniedziałkowego poranka w długich kolejkach do odprawy, próbując opuścić Wielką Brytanię przed wprowadzanymi przez kolejne kraje zakazami lotów.

Na zdjęciach i nagraniach wideo widać stłoczonych pasażerów, którzy nie zachowywali bezpiecznej odległości od siebie. Brytyjskie media określiły sytuację chaosem. Podobne sceny miały miejsce w sobotę wieczorem na londyńskich dworcach kolejowych, a w niedzielę na Heathrow i na dworcu kolejowym St Pancras International, skąd odjeżdża pociąg Eurostar.

Czwarty poziom restrykcji, kolejne kraje zawieszają połączenia lotnicze

W związku z rozprzestrzenianiem się nowej, bardziej zaraźliwej wersji koronawirusa, w sobotę po południu premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie - od północy z soboty na niedzielę - w Londynie oraz na części obszarów południowo-wschodniej Anglii nowego, czwartego poziomu restrykcji. Oznacza on m.in. zakaz opuszczania domów bez uzasadnionych powodów oraz brak możliwości spotkania się w święta Bożego Narodzenia z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego i "bańki wsparcia".

Zabronione są także podróże zagraniczne, o ile nie są związane z pracą lub innymi ważnymi przyczynami. Wprowadzenie tych restrykcji skłoniło tysiące osób, aby opuścić Londyn przed ich wejściem w życie.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii wylądowali na lotnisku w GdańskuTVN24

Dodatkowo od niedzieli kolejne kraje zaczęły ogłaszać zawieszenie połączeń lotniczych, a także kolejowych i promowych z Wielką Brytanią, co tym bardziej zachęciło tysiące osób do wyjazdu, póki jeszcze jest to możliwe.

Tłumy na Heathrow, pustki na Gatwick

Na zamieszczonych przez brytyjski dziennik "The Sun" zdjęciach z terminalu 2 na Heathrow widać setki ludzi stojących w kolejkach, ale ta sama gazeta podaje, że w tym samym czasie drugie pod względem ruchu pasażerskiego londyńskie lotnisko, Gatwick, było niemal zupełnie opustoszałe.

W związku z tłumami ludzi w sobotę, następnego dnia na dworcach kolejowych pojawiły się dodatkowe patrole policji, aby egzekwować zakaz opuszczania bez uzasadnionego powodu obszarów objętych najwyższym poziomem restrykcji.

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: