Rybak z Anglii znalazł w swoich sieciach niezwykłego rekina - figurkę Lego z ładunku, który 27 lat temu wpadł do morza podczas transportu. To pierwsza odzyskana figurka rekina z 51 800 sztuk, które przed laty wypadły za burtę statku. Już wcześniej znajdowano figurki z tego zestawu. Budzą one między innymi zainteresowanie archeologów i oceanografów, którzy dzięki nim chcą lepiej zrozumieć występowanie prądów oceanicznych.
35-letni Richard West na co dzień pływa między Plymouth, Brixham i Newlyn, łowiąc morszczuki i sole. We wtorek oprócz ryb w swoich sieciach znalazł figurkę Lego – małą, szarą figurkę rekina.
Skontaktował się z założycielką projektu Lego Lost At Sea (Lego Zagubione w Morzu) Tracey Williams. Prowadzi ona rejestr klocków, które zaginęły 13 lutego 1997 r., gdy sztormowa fala zmiotła z pokładu statku towarowego Tokio Express 62 kontenery, zawierające m.in. pięć milionów kloców Lego. Do zdarzenia doszło w odległości ok. 32 km od brytyjskiego przylądka Land’s End, na południowo-zachodnim krańcu Kornwalii.
Pierwszy odnaleziony rekin z ponad 50 tysięcy
Williams potwierdziła, że jest to pierwszy w historii rekin Lego z 51 800 sztuk, które blisko 30 lat wcześniej wypadły za burtę statku. Figurki stanowiły część zestawów pirackich.
"Bardziej cieszę się ze znalezienia tego rekina niż ze wszystkiego, co złowiłem w tym tygodniu. (…) To bezcenne, to skarb!" - powiedział rybak, cytowany przez BBC.
Według oficjalnego spisu w zagubionych kontenerach znajdowało się 22,2 tys. ciemnoszarych i 29,6 tys. jasnoszarych rekinów,. Były tam też inne elementy zestawów Lego, m.in. 352 tys. miniaturowych płetw do nurkowania, 54 tys. sztuk morskiej trawy, 33 941 smoków i 26,6 tys. żółtych kamizelek ratunkowych dla figurek.
Williams zaapelowała do wszystkich, którzy znajdują figurki Lego na plaży lub dryfujące w morzu, by skontaktowali się z nią, gdyż prowadzi rejestr kloców w ramach badań naukowych nad odzyskiwaniem zaginionych artefaktów. Do tej pory figurki ze statku Tokio Express były znajdowane nie tylko na plażach Kornwalii, a także na wyspie Man, Wyspach Normandzkich, w Walii i Irlandii.
W poszukiwaniu zaginionych klocków
Projekt Lego Lost At Sea został nagrodzony w jednym z najważniejszych konkursów archeologicznych w Wielkiej Brytanii, Current Archaeology Awards 2023.
Znajdowane klocki Lego budzą również zainteresowanie oceanografów, którzy dzięki nim chcą lepiej zrozumieć występowanie prądów oceanicznych.
Badanie fragmentów klocków przeprowadzone przez Uniwersytet w Plymouth i opublikowane w 2020 r. wykazało, że klocek Lego może przetrwać w oceanie nawet 1300 lat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: X/@LegoLostAtSea