Uroczystości żałobne po śmierci Elżbiety II. Kondukt z trumną dotarł do Pałacu Westminsterskiego

Aktualizacja:
Autor:
akw,
asty/kab,
adso
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Trwają uroczystości żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II. Spod Pałacu Buckingham o godzinie 15.22 ruszył kondukt z trumną z ciałem monarchini, który po godzinie 16 dotarł do Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu. Trumna będzie wystawiona na widok publiczny do 19 września - dnia pogrzebu. Jeszcze dziś wieczorem spodziewany jest udział króla Karola III oraz trojga pozostałych dzieci królowej w krótkim czuwaniu przy trumnie, nazywanym czuwaniem książąt.

Trumna z ciałem Elżbiety II została najpierw przewieziona z letniej rezydencji w zamku Balmoral w Szkocji do Edynburga. We wtorek została przetransportowana do Londynu do Pałacu Buckingham. W środowe popołudnie trumna była transportowana lawetą armatnią do Pałacu Westminsterskiego.

Kondukt wyruszył z Pałacu Buckingham o godzinie 15.22 czasu polskiego.

Podczas przemarszu za trumną podążali Karol oraz starsi członkowie rodziny królewskiej, w tym rodzeństwo króla: księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, jego dwaj synowie: następca tronu, książę William i książę Harry, których wzajemne stosunki pogorszyły się w ostatnich latach do tego stopnia, że bracia praktycznie ze sobą nie rozmawiali.

Dalej konduktem szli syn księżniczki Anny, a zarazem najstarszy wnuk królowej Peter Philips, mąż księżniczki Anny wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucester Ryszard oraz David Armstrong-Jones, syn młodszej siostry Elżbiety II, również już nieżyjącej księżniczki Małgorzaty.

Za nimi samochodem podążali królowa małżonka Kamila oraz żony Williama i Harry'ego - księżna Kate i Meghan Markle oraz żona księcia Edwarda, Zofia.

Big Ben żegnał królową

W mundurach wojskowych nie szli Andrzej i Harry, którzy nie pełnią obowiązków członków rodziny królewskiej. Harry w 2020 roku zrezygnował z pracy jako oficjalny przedstawiciel rodziny królewskiej. Z kolei Andrzej zrezygnował ze wszystkich wojskowych tytułów i królewskich patronatów po skandalu związanym z oskarżeniami o molestowanie.

Kondukt przemaszerował wzdłuż alei The Mall, ciągnącej się od Pałacu Buckingham w kierunku Whitehall, ulicy odchodzącej w kierunku północnym od Parliament Square i wiodącej ku Trafalgar Square.

Kondukt żałobny z trumną Elżbiety IIGetty Images

Duża część centrum Londynu została zamknięta dla ruchu samochodowego. Na trasie procesji ustawiły się tłumy. Co minutę w Hyde Parku oddawane były salwy honorowe, a Big Ben bił, odprowadzając królową do pałacu.

Na trumnie królowej położono brytyjską koronę państwową, na której znajdują się między innymi rubiny, szmaragdy, szafiry, diamenty i perły. Korona na co dzień przechowywana jest w Tower of London. Na trumnie jest także wieniec z białych róż, białych dalii i innych kwiatów z zamku Balmoral i Windsor.

Ciało królowej przeniesione do Pałacu Westminsterskiego

Mijając końcowy odcinek na Parliament Street po godzinie 16 pochód dotarł do Westminster Hall, najstarszego budynku Pałacu Westminsterskiego.

Tam trumna z ciałem królowej została przeniesiona przez żołnierzy Gwardii Grenadierów i umieszczona na katafalku. Następnie odbyło się krótkie nabożeństwo prowadzone przez arcybiskupa Canterbury.

Wieczorem spodziewany jest udział króla Karola III oraz trojga pozostałych dzieci królowej w krótkim czuwaniu przy trumnie, nazywanym czuwaniem książąt.

Trumna spoczywać będzie w Pałacu Westminsterskim do dnia pogrzebu - 19 września. Wysoki urzędnik Pałacu Buckingham poinformował, że środowe wydarzenia będą miały charakter osobisty - uroczysta procesja zaś odbędzie się w dniu pogrzebu królowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw, asty/kab, adso

Źródło: Reuters, PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości