TVN24 | Świat

Jest pierwszy kandydat do zastąpienia Borisa Johnsona. "Byłby to ogromny zaszczyt"

TVN24 | Świat

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

Były żołnierz i poseł Partii Konserwatywnej Tom Tugendhat ogłosił, że będzie ubiegał się o przywództwo w ugrupowaniu, a w konsekwencji funkcję premiera Wielkiej Brytanii, jeśli dojdzie do odwołania Borisa Johnsona. - Byłby to ogromny zaszczyt - podkreślił 48-latek.

Tom Tugendhat jest szefem komisji spraw zagranicznych w brytyjskiej Izbie Gmin. Tugendhat jako pierwszy poseł Partii Konserwatywnej ogłosił, że będzie ubiegał się o jej przywództwo, jeżeli dojdzie do wyborów.

- Byłby to ogromny zaszczyt. Jest to jedno z tych pytań, o których wiem, że wielu ludzi je stawia, a niektórzy z moich kolegów są nieśmiali, a ja nie rozumiem dlaczego. Nie sądzę, że powinieneś się wstydzić, że chcesz służyć swojemu krajowi - powiedział były żołnierz w rozmowie z Times Radio. - Byłem bardzo dumny z tego, że mogłem służyć mojemu krajowi w siłach zbrojnych (...) Byłem też bardzo dumny z tego, że mogłem służyć jako dyplomata na całym świecie - podkreślił Tugendhat.

Za głównych faworytów do schedy po Johnsonie, gdyby faktycznie został wkrótce odwołany, uważani są minister finansów Rishi Sunak i szefowa dyplomacji Liz Truss. Tugendhat już wcześniej był jednak wymieniany wśród potencjalnych kandydatów i nie jest bez szans. Nie pełniąc stanowiska ministerialnego, nie jest uwikłany w żadne obecne problemy rządu, a jako szef komisji spraw zagranicznych jest politykiem znaczącym i rozpoznawalnym.

O jego możliwych ambicjach, by ubiegać się o przywództwo w partii, zaczęto spekulować w sierpniu 2021 roku po bardzo emocjonalnym przemówieniu, w którym skrytykował rząd za błędy i zaniedbania popełnione przed przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów. Tugendhat służył w Iraku oraz Afganistanie. W piątek dziennik "Daily Mail" podał, że posłowie z centrowej frakcji partii uważają, iż daje on "największą szansę na nowe otwarcie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Co dalej z Borisem Johnsonem?

O politycznej przyszłości Borisa Johnsona najprawdopodobniej przesądzą dwa raporty w sprawie imprez na Downing Street w czasie restrykcji covidowych - z wewnętrznego dochodzenia rządowego oraz policyjny. Jeśli wykażą one, że na Downing Street łamane były restrykcje, a Johnson o tym wiedział, jest prawdopodobne, że wystarczająca liczba posłów konserwatywnych złoży wnioski o wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności wobec lidera.

Na razie jednak wciąż nie jest jasne, kiedy pierwszy z tych raportów zostanie opublikowany. W piątek wieczorem brytyjskie media podały, że prowadząca dochodzenie urzędniczka służby cywilnej Sue Gray nie będzie czekać na zakończenie policyjnego śledztwa i może przekazać raport na Downing Street nawet w ciągu najbliższych godzin.

Jednak mało prawdopodobne jest, aby został on upubliczniony wcześniej niż na początku nowego tygodnia.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości