Powstanie nowa strategia walki z ekstremizmami. Na liście mizoginia

Źródło:
BBC
Gwałtowny koniec miesiąca miodowego brytyjskiej Partii Pracy. Keir Starmer mierzy się z poważnym kryzysem
Gwałtowny koniec miesiąca miodowego brytyjskiej Partii Pracy. Keir Starmer mierzy się z poważnym kryzysemJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
Gwałtowny koniec miesiąca miodowego brytyjskiej Partii Pracy. Keir Starmer mierzy się z poważnym kryzysemJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjskie władze widzą narastający problem ekstremizmu na Wyspach i chcą zrewidować swoją politykę. Zgodnie z planami brytyjskiego MSW jako jedna z form ekstremizmu będzie traktowana skrajna mizoginia.

Yvette Cooper, szefowa ministerstwa spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii zapowiada przegląd strategii walki z ekstremizmem. Jej zdaniem nastąpił jego zauważalny wzrost, zarówno w sieci, jak i na ulicach, co uderza "w samą istotę naszych społeczności i naszej demokracji". Według władz jednym z trendów zyskujących na popularności jest mizoginia, czyli nienawiść, pogarda i uprzedzenie do kobiet czy dziewcząt. Teraz jej skrajne przejawy mają być uznana za jedną z form ekstremizmu.

ZOBACZ TEŻ: Zamieszki w Wielkiej Brytanii. Wśród oskarżonych 12 i 13-letnie dzieci

Mizoginia wśród trendów ekstremistycznych

Rząd chce monitorować trendy ekstremistyczne, przeanalizować przyczyny i przebieg radykalizacji młodych ludzi i opracować sposób, jak ich od ekstremizmu odciągać. Jak zapowiada minister Yvette Cooper, rządowa komisja "zidentyfikuje wszelkie luki w istniejącej polityce, (...) by ukrócić działania osób szerzących szkodliwe i pełne nienawiści przekonania oraz przemoc". Jak pisze BBC w zapowiadanym przeglądzie zostanie przeanalizowany wzrost ekstremizmu islamistycznego i skrajnie prawicowego w Wielkiej Brytanii, a także szersze trendy ideologiczne, w tym właśnie skrajna mizoginia.

Jak przypomina BBC przy tej okazji od kilku lat niepokój budzi tzw. kultura inceli. Nazwa ma źródło w zbitce dwóch angielskich słów "involutary celibate" i określa mężczyzn, głównie młodych, żyjących w "mimowolnym celibacie", czyli bez relacji z kobietami. Jak dodaje BBC często mają za sobą porażki i frustracje związane ze związkami. Tym właśnie dzielą się na forach z podobnymi sobie mężczyznami. Za swoje problemy winią kobiety, a część wpisów cechuje gniew, czy wręcz nienawiść.

Oczekuje się, że przegląd polityki brytyjskich władz związenej z ekstremizmami zostanie ukończony do października tego roku.

ZOBACZ TEŻ: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Autorka/Autor:am

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: ADAM VAUGHAN/EPA/PAP