Statystycy: pracownicy nisko wykwalifikowani najbardziej narażeni na ryzyko śmierci na COVID-19

Źródło:
PAP

Brytyjski urząd statystyczny ONS podał w poniedziałek, że mężczyźni wykonujący prace wymagające niskich kwalifikacji są najbardziej narażeni na ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Z jego analiz wynika, że największy odsetek zgonów zanotowano wśród pracowników ochrony, taksówkarzy i kucharzy.

2494 zgonów z powodu koronawirusa, które do 20 kwietnia miały miejsce w Anglii i Walii wśród osób w wieku 20-64 lata przeanalizował brytyjski urząd statystyczny ONS. W tej grupie wiekowej odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 9,9 na każde 100 tysięcy i jest prawie dwukrotnie wyższy niż wśród kobiet, gdzie wynosi 5,2. Ale jeszcze bardziej różni się on w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku zajęć wymagających najniższych kwalifikacji odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 21,4 na 100 tysięcy osób, podczas gdy wśród wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów wynosi on 5,6.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z analizy ONS wynika, że grupą zawodową najbardziej narażoną na zgon z powodu koronawirusa są pracownicy ochrony - w badanym okresie zmarło ich 63, co oznacza 45,7 w przeliczeniu na 100 tysięcy pracujących w tym zawodzie. Dalej są taksówkarze i szoferzy (36,4), kucharze (35,9) oraz kierowcy autobusów i autokarów (36,4).

Spośród analizowanych zgonów 131 zmarłych to pracownicy opieki społecznej - 86 kobiet i 45 mężczyzn. Ale ponieważ w tej grupie zawodowej wyraźnie przeważają kobiety, odsetek zmarłych wśród nich jest znacznie niższy niż w przypadku mężczyzn - 9,6 na każde 100 tysięcy osób, podczas gdy u mężczyzn - to 23,4. W przypadku obu płci to jest jednak dwukrotnie wyższa śmiertelność niż dla wszystkich zatrudnionych.

Takiego zjawiska nie ma natomiast wśród pracowników służby zdrowia, mimo że oni w co najmniej takim samym stopniu narażeni są na kontakty z chorymi i zakażonymi. W przypadku kobiet odsetek zgonów wynosi 4,8 na 100 tys., czyli jest nawet nieznacznie niższy niż dla wszystkich pracujących kobiet, w przypadku mężczyzn - 10,2, co oznacza, że jest minimalnie wyższy.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Jak wskazuje ONS, dwukrotnie niższa śmiertelność w przypadku pracowników służby zdrowia w porównaniu z pracownikami opieki społecznej jest zapewne w największym stopniu związana z tym, że ci pierwsi są wyposażeni w środki ochrony osobistej, jak kombinezony medyczne i maski ochronne. ONS zaznacza jednak, że te dane nie uwzględniają innych czynników, jakie mogą wpływać na śmiertelność większą lub mniejszą od średniej, takich jak inne choroby, pochodzenie etniczne, warunki mieszkaniowe, więc nie można z nich wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

Autorka/Autor:asty/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: