Plan obchodów urodzin Karola III. Królowa małżonka przejmie wyjątkową funkcję w wojsku

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Pałac Buckingham ujawnił plan corocznej parady wojskowej (Trooping the Colour) z okazji urodzin panującego monarchy. W przyszłym roku odbędzie się ona 17 czerwca - zaledwie sześć tygodni po oficjalnej koronacji Karola III. Jak ogłoszono, królowa małżonka oraz księżna Walii Kate obejmą nowe role w brytyjskim wojsku.

Trooping the Colour to uroczysta parada wojskowa wraz z przeglądem wojska, która odbywa się w centrum Londynu z okazji oficjalnych urodzin monarchy. Jak podaje Pałac Buckingham, 17 czerwca 2023 w stolicy zobaczyć będzie można przemarsz ponad 1400 wojskowych. Z okazji uroczystości, troje członków rodziny królewskiej otrzyma też nowe stanowiska.

Król Karol IIIGetty Images

ZOBACZ TEŻ: Królowa małżonka zrywa z tradycją sięgającą średniowiecza

Plan obchodów urodzin Karola III

Król Karol III, wraz z księciem Williamem, przejadą przez Londyn konno. W tym czasie ich małżonki będą obserwować obchody z powozów. Na paradzie zagra ponad 400 muzyków z 10 różnych orkiestr wojskowych. Ulicami miasta przejedzie 200 koni. Całość zakończy się uroczystym przelotem samolotów Royal Air Force, który członkowie rodziny królewskiej będą obserwować z balkonu Pałacu Buckingham.

Z okazji parady, przydzielone zostaną nowe, honorowe role w jednym z pułków armii brytyjskiej. Królowa Camilla otrzyma tytuł pułkownika Gwardii Grenadierów - jednej z najstarszych jednostek brytyjskiej piechoty, rozpoznawanej na całym świecie za sprawą charakterystycznych, czerwonych mundurów i bermycy (nakryć głowy) z niedźwiedzich skór. W przeszłości jej żołnierze walczyli w bitwie o Waterloo, a także na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Stacjonowali również w Iraku i Afganistanie. Obecnie, na zmianę z żołnierzami Gwardii Walijskiej, pełnią warty przed Pałacem Buckingham. Camilla na stanowisku pułkownika zastąpi księcia Andrzeja, który w styczniu tego roku, w następstwie skandalu związanego z oskarżeniami o molestowanie seksualne, zrezygnował  ze wszystkich wojskowych tytułów i królewskich patronatów.

Ubiegłoroczne obchody Trooping the ColourBRITISH MINISTRY OF DEFENCE

Nową funkcję otrzyma także żona księcia Williama - księżna Kate, która przejmie po mężu rolę pułkownika Gwardii Irlandzkiej. Z kolei sam William otrzyma tytuł pułkownika Gwardii Walijskiej, który do tej pory należał do jego ojca. Funkcje te są głównie reprezentacyjne. Podczas parady pełniący je członkowie rodziny królewskiej dokonają odświętnego przeglądu swoich oddziałów.

Czym jest "Trooping the Colour"

Tradycja organizacji oficjalnego przeglądu wojsk, połączonego z obchodami urodzin monarchy liczy już ponad 260 lat. Od tego czasu każdego roku brytyjscy władcy świętują urodziny dwukrotnie - podczas faktycznego dnia urodzin oraz podczas Trooping the Colours. Podobnie będzie w przypadku Karola, którego rzeczywiste urodziny wypadają 14 listopada.

Zwyczajowo parada wyrusza sprzed Pałacu Buckingham, by następnie przejść reprezentacyjną aleją The Mall na plac defilad Horse Guards Parade. Tam odbywa się przegląd wojsk. Po nim uczestnicy wydarzenia wracają do Pałacu Buckingham, skąd oglądają widowiskowy przelot samolotów Royal Air Force. Ubiegłoroczna parada Trooping the Colour została połączona z czterodniowymi obchodami platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II.

ZOBACZ TEŻ: Przygotowania do koronacji Karola III. Korona świętego Edwarda ma być dopasowana

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images