TVN24 | Świat

Piknik u królowej? Zielona trawa czeka

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Pałac Buckingham otwiera park dla turystówReuters
wideo 2/3
ReutersPałac Buckingham otwiera park dla turystów

Londyńskie ogrody królowej Elżbiety otwierają się na spacerowiczów – po raz pierwszy obecność na terenie wokół Buckingham Palace nie będzie związana z koniecznością korzystania z usług przewodnika.

Wcześniej wycieczki z przewodnikiem po 39-hektarowym terenie Pałacu Buckingham były koniecznością. Ale w tym roku bilet za 16,5 funta do września będzie pozwalał turystom na samodzielne zwiedzanie ogrodów.

- Z powodu obecnej sytuacji epidemicznej, nie byliśmy w stanie otworzyć pokojów reprezentacyjnych, tak jak mogliśmy to zwykle robić – powiedziała Sally Goodsir z Royal Collection Trust, która zarządza pałacami królewskimi. – Dlatego otwieramy w większym stopniu ogrody – dodała.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Pałac Buckingham otwiera park dla turystówVICKIE FLORES/PAP/EPA

Otwarte ogrody pałacu Buckingham

Zwiedzający będą mogli zobaczyć 156-metrową zielną granicę ogrodów, ule czy platany posadzone i nazwane na cześć królowej Wiktorii i księcia Alberta. Turyści będą mogli również odbyć piknik na wypielęgnowanych trawnikach.

Królowa tradycyjnie organizuje w pałacu trzy coroczne przyjęcia ogrodowe, ale te zostały odwołane z powodu pandemii. Podobnie nie było możliwe otwarcie sal reprezentacyjnych dla publiczności w miesiącach letnich.

W zeszłym miesiącu Pałac Buckingham poinformował o stratach finansowych spowodowanych brakiem sprzedaży biletów w związku z pandemią COVID-19. Pałac jest w trakcie 10-letniego remontu, którego koszt szacuje się na blisko 370 milionów funtów. Prace przyspieszyły podczas pandemii – gdy królowa spędzała większość czasu w zamku Windsor pod Londynem.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VICKIE FLORES/PAP/EPA