TVN24 | Świat

"Chcę zabić mnóstwo ludzi". Planowała zamach w londyńskiej katedrze

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP, BBC
Google MapsDżihadystka planowała zamach bombowy na londyńską katedrę św. Pawła

Londyńska katedra świętego Pawła oraz jeden z hoteli miały stać się celem 36-letniej dżihadystki, która planowała przeprowadzenie zamachów bombowych. Zwolenniczka tak zwanego Państwa Islamskiego w piątek przed sądem w brytyjskiej stolicy przyznała się do tego, jak również do rozpowszechniania materiałów o charakterze terrorystycznym.

36-letnia Saffiya Shaikh z Hayes w zachodnim Londynie - jak zeznała przed sądem - przeprowadzała rekonesans, aby zbadać możliwość podłożenia bomb w katedrze św. Pawła oraz w jednym z londyńskich hoteli. Została zatrzymana w październiku 2019 roku, gdy poprosiła działającą pod przykryciem policjantkę o dostarczenie jej ładunków wybuchowych domowej roboty.

36-letnia dżihadystka przyznała się do planowania zamachów w Londyniemet.police.uk

"Chciałabym to zrobić w kościele, w dzień taki jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc"

W ciągu dwóch miesięcy poprzedzających aresztowanie Shaikh nawiązała relację z dwójką policjantów, którzy podawali się za małżeństwo wspierające islamskich ekstremistów. "Chcę zabić mnóstwo ludzi. Chciałabym to zrobić w kościele, w dzień taki jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, by zabić więcej" - pisała poprzez komunikator internetowy Telegram do jednego z nich. Wysłała też zdjęcie katedry św. Pawła.

Nieco ponad tydzień po przeprowadzonym rekonesansie kobieta wysłała kolejne wiadomości, w których zapowiadała umieszczenie bomby pod kopułą katedry oraz mówiła o ataku w hotelu w i kościele.

Jak podaje BBC, kobieta w sądzie przyznała się do zarzutów przygotowywania zamachów i rozpowszechniania publikacji terrorystycznych.

Sheikh pozostanie w areszcie do czasu następnej rozprawy, której termin wyznaczono na 12 maja.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, BBC