Król Karol III kończy 74 lata

Źródło:
Reuters, BBC

Karol III obchodzi w poniedziałek swoje 74. urodziny. Pałac Buckingham poinformował tego dnia, że król został oficjalnie Strażnikiem Wielkiego Parku Windsorskiego i zastąpił na tym stanowisku swojego ojca. Opublikował też najnowsze zdjęcie Karola.

Karol III jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Jak podał Reuters, pierwsze urodziny jako król będzie obchodził prywatnie, bez publicznych zobowiązań. Jego 74. urodziny uczciła Household Cavalry (kawaleria pełniąca między innymi ceremonialną rolę gwardii królewskiej), która odegrała "Happy Birthday" podczas ceremonii zmiany warty przed Pałacem Buckingham. W stolicy - między innymi w Green Park i przy Tower of London - wystrzelono także salwy armatnie.

BBC zauważa, że - zgodnie z królewską tradycją - brytyjski monarcha obchodzi oficjalne urodziny w czerwcu, w ramach święta Trooping the Colour.

Brytyjscy dziennikarze przypominają także, że w dniu 70. urodzin Karol wyznał swoją miłość do "groussaki" - zmodyfikowanej wersji greckiej moussaki, w której jagnięcina jest zastąpiona mięsem cietrzewia. Cztery lata temu Pałac opublikował także 70 faktów na temat Karola. Wśród nich znalazły się informacje o jego ulubionej herbacie (Darjeeling z miodem i mlekiem), pierwszym samochodzie (MGC GT zakupionym w 1968 roku), a także to, że jest zapalonym malarzem, nie jada obiadów, wystąpił jego prezenter pogody w BBC oraz posiada własną markę whisky (Barrogill) i żabę nazwaną jego imieniem: Prince Charles Magnificent Tree Frog.

Karol III jako strażnik Wielkiego Parku Windsorskiego

W dniu 74. urodzin króla Pałac Buckingham pokazał jego nowe zdjęcie, które uwiecznia przekazanie mu nowej roli - strażnika Wielkiego Parku Windsorskiego. Tradycja stanowiska sięga 1559 roku, gdy królowa Elżbieta I mianowała na zarządcę parku Henry'ego Neville'a.

Karol na fotografii, przepełnionej promieniami słońca, stoi oparty o wiekowy dąb. Stanowisko strażnika przejął po ojcu, księciu Filipie, który obowiązki te wykonywał od 1952 roku (najdłużej w historii tej służby) do 2021 roku, gdy zmarł.

"Przez ostatnie 460 lat stanowisko to było piastowane przez władcę lub członków rodziny, w tym ojca i dziadka monarchy" - opisała rodzina królewska na swoim profilu na Twitterze.

Wielki Park Windsorski jest położony na południe od Windsoru, na granicy hrabstw Berkshire i Surrey w Anglii, ma powierzchnię ponad 2000 hektarów. BBC podaje, że park przyciąga rocznie około pięciu milionów odwiedzających.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: Reuters, BBC