Groźna odmiana paciorkowca w Wielkiej Brytanii. Z powodu infekcji zmarło dziewięcioro dzieci

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Dziewięcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, bakterią, która występuje normalnie w populacji, ale która rozprzestrzenia się w tym roku silniej niż zwykle. We wtorek potwierdzono, że infekcja tym drobnoustrojem była przyczyną śmierci pięcioletniej dziewczynki z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno w Walii.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak w niektórych przypadkach powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Bakteria rozprzestrzenia się poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami paciorkowca mogą nie mieć żadnych objawów, ale mogą tak samo przenosić go jak osoby, które zachorowały.

W ostatnich dniach brytyjskie media doniosły o śmiertelnych przypadkach zakażeń paciorkowcem grupy A wśród dzieci. We wtorek potwierdzono, że infekcja tym drobnoustrojem była przyczyną śmierci pięcioletniej dziewczynki z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno w Walii.

Zakażenie paciorkowcem grupy A. Jakie są objawy?

Objawy zakażeniem paciorkowcem grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria ta może również powodować takie dolegliwości, jak zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc.

Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków.

W Wielkiej Brytanii powodu rzadkiej odmiany paciorkowca zmarło już dziewięcioro dzieci (zdjęcie ilustracyjne) Gorodenkoff - stock.adobe.com

Inwazyjna forma paciorkowca

Ale paciorkowiec grupy A (GAS) może także, w niektórych przypadkach, powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, na przykład poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca. Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - oraz martwicze zapalenie powięzi, która jest infekcją powodującą zniszczenie tkanek i wymagającą operacji.

Obie te formy zakażenia nie są częste, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Inwazyjna forma paciorkowca grupy A występuje rzadko, ale w tym roku nastąpił wyraźny wzrost przypadków, szczególnie u dzieci poniżej 10 lat. Jak informuje UKHSA, w tym roku odnotowywane są 2,3 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 1 do 4 lat w porównaniu ze średnią 0,5 w latach przed pandemią COVID-19 (2017-19) i 1,1 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 9 lat w porównaniu ze średnią 0,3 w latach 2017-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gorodenkoff - stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości