Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ustąpił z funkcji posła

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin
Reuters Archive
Reuters ArchiveByły premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ustąpił z funkcji posła (wideo archiwalne)

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w piątek wieczorem, że ustępuje ze stanowiska posła ze skutkiem natychmiastowym. Stało się to po otrzymaniu przez niego raportu dotyczącego tego, czy okłamał posłów w sprawie przyjęć na Downing Street w czasie pandemii.

W wydanym oświadczeniu Boris Johnson napisał, że raport poselskiej komisji ds. przywilejów jasno pokazuje, iż "są oni zdeterminowani, aby wykorzystać postępowanie przeciwko mnie w celu usunięcia z parlamentu".

"Napisałem do mojego stowarzyszenia (Partii Konserwatywnej) w Uxbridge i South Ruislip, aby powiedzieć, że ustępuję od razu, co natychmiastowo uruchamia wybory uzupełniające. Jest mi bardzo przykro opuszczać mój wspaniały okręg wyborczy. To był ogromny zaszczyt służyć im zarówno jako burmistrz, jak i poseł" - napisał Johnson.

Boris JohnsonShutterstock

Johnson o "polowaniu na czarownice"

Ponadpartyjna komisja ds. przywilejów, kierowana przez posłankę Partii Pracy Harriet Harman, ocenia, czy Johnson wprowadził w błąd parlament swoimi oświadczeniami, twierdząc, że podczas spotkań odbywających się na Downing Street w czasie, gdy trwały restrykcje z powodu COVID-19, wszystkie zasady i wytyczne były przestrzegane.

"Doskonale wiedzą, że kiedy przemawiałem w Izbie Gmin, mówiłem to, co szczerze uważałem za prawdę i to, co miałem do powiedzenia, jak każdy inny minister" - napisał Johnson.

Przekonuje, że celem komisji "od samego początku było uznanie go za winnego, niezależnie od faktów" i że trwa "polowanie na czarownice, aby zemścić się za brexit i ostatecznie odwrócić wynik referendum z 2016 roku".

"Jestem teraz zmuszany do opuszczenia parlamentu przez niewielką garstkę ludzi, bez dowodów na poparcie ich twierdzeń i bez zgody nawet członków Partii Konserwatywnej, nie mówiąc już o szerszym elektoracie" - napisał.

"Kiedy odchodziłem ze stanowiska w zeszłym roku, rząd był tylko kilka punktów w tyle w sondażach. Teraz ta różnica znacznie się powiększyła. Zaledwie kilka lat po zdobyciu największej większości od prawie pół wieku, większość ta jest teraz wyraźnie zagrożona. Nasza partia musi pilnie odzyskać poczucie rozpędu i wiarę w to, co ten kraj może zrobić" - wskazał.

Boris Johnson był posłem w latach 2001-2008 z okręgu Henley w południowej Anglii, a od 2015 roku okręgu Uxbridge i South Ruislip.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości