Były ochroniarz brytyjskiej ambasady w Berlinie przyznał się do szpiegowania dla Rosji

Źródło:
PAP
Ambasada Wielkiej Brytanii w Berlinie
Ambasada Wielkiej Brytanii w Berlinie
Reuters Archive
Ambasada Wielkiej Brytanii w BerlinieReuters Archive

Były wieloletni pracownik ochrony ambasady brytyjskiej w Berlinie przyznał się przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. Tajne informacje o działalności ambasady miał zbierać przez co najmniej 10 miesięcy. Wyrok zostanie wydany w lutym przyszłego roku. Oskarżonemu grozi do 14 lat więzienia.

58-letni David Ballantyne Smith, który w brytyjskiej ambasadzie pracował przez osiem lat, został zatrzymany w sierpniu 2021 roku w Poczdamie w efekcie wspólnej brytyjsko-niemieckiej operacji. Na początku kwietnia nastąpiła jego ekstradycja do Wielkiej Brytanii. Smith został oskarżony o zbieranie informacji wywiadowczych na temat ambasady i ich ujawnianie wrogiemu państwu.

Ambasada Wielkiej Brytanii w BerlinieReuters Archive

Według zarzutów, od października do grudnia 2020 roku komunikował się z generałem-majorem Siergiejem Czuchurowem, rosyjskim attache wojskowym w Berlinie, któremu przekazywał informacje o adresach, numerach telefonów i działaniach różnych brytyjskich urzędników państwowych. Tajne informacje na temat ambasady zbierał do momentu aresztowania, co oznacza, że szpiegował na rzecz Rosji co najmniej przez 10 miesięcy.

Rosyjskiemu szpiegowi grozi do 14 lat więzienia

W rozmowach z rosyjskimi mocodawcami miał deklarować, że nienawidzi Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz wyrażać złość z powodu wywieszenia na budynku ambasady tęczowej flagi na znak poparcia dla społeczności LGBTQ+.

W zeszły piątek, 4 listopada, Smith przyznał się przed sądem do ośmiu z dziewięciu postawionych mu zarzutów, ale początkowo sąd nałożył zakaz informowania o tym fakcie. Zakaz został zniesiony dopiero gdy prokuratura oświadczyła, że nie będzie dążyć do procesu w sprawie dziewiątego zarzutu. Wyrok zostanie wydany w lutym przyszłego roku. Oskarżonemu grozi do 14 lat więzienia.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive