Boris Johnson nie będzie ubiegał się o przywództwo w Partii Konserwatywnej. "Ze smutkiem doszedłem do wniosku, że to nie byłoby właściwe"

Autor:
akr/kg
Źródło:
Reuters

Były premier Boris Johnson oficjalnie oświadczył, że nie będzie ubiegał się ponownie o stanowisko szefa Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie premiera Wielkiej Brytanii. W niedzielnym oświadczeniu stwierdził, że zdobyłby wystarczająco dużo głosów, aby przejść do kolejnego etapu, ale uznał, że "nie byłoby właściwe". Tymczasem w sobotę media podały, że Rishi Sunak i Johnson mieli się potajemnie spotkać w celu zawarcia porozumienia.

"Istnieje bardzo duża szansa, że odniosę sukces w wyborach wśród członków Partii Konserwatywnej – i że rzeczywiście mogę wrócić w piątek na Downing Street" – przekazał Boris Johnson w oświadczeniu. "Ale w ciągu ostatnich dni ze smutkiem doszedłem do wniosku, że to po prostu nie byłoby właściwe" - dodał.

Jak stwierdził, "nie można skutecznie rządzić, jeśli nie ma się zjednoczonej partii w parlamencie".

Dwóch kandydatów na szefa partii

Johnson, który nigdy formalnie nie ogłosił swojej chęci powrotu na Downing Street, spędził weekend próbując przekonać członków jego klubu do poparcia go. W niedzielę przekazał, że mógłby liczyć na głosy 102 z nich.

Aby wziąć udział w wyborach, pretendenci muszą do poniedziałkowego popołudnia uzyskać poparcie przynajmniej stu kolegów klubowych. Tak wysoki próg oznacza, że w może wystartować maksymalnie trzech kandydatów.

Jak na razie do wyścigu zgłosili się były minister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i liderka Izby Gmin Penny Mordaunt. Faworytem dla posłów jest Sunak.

W sobotę wieczorem brytyjskie media podały, że Sunak i Johnson - wskazywani jako faworyci w wyścigu o urząd premiera - mieli się potajemnie spotkać w celu zawarcia porozumienia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości