Boris Johnson nie odpuszcza. Zapowiada start w kolejnych wyborach

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby GminReuters Archive
wideo 2/2
Reuters archiveBoris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował Partię Konserwatywną, że zamierza wystartować w następnych wyborach do Izby Gmin z tego samego okręgu, który obecnie reprezentuje - Uxbrigde and South Ruislip w zachodnim Londynie.

Posłowie konserwatystów mają do poniedziałku czas na poinformowanie partii, czy planują wystartować w kolejnych wyborach, które, jak się oczekuje, odbędą się w 2024 roku. Johnson od ustąpienia z funkcji premiera na początku września pozostaje szeregowym posłem i od tego czasu pojawiało się wiele spekulacji na temat jego dalszej przyszłości.

Po szybkiej rezygnacji jego następczyni Liz Truss rozważał ponowne ubieganie się o przywództwo w partii, co w razie wygranej oznaczałoby jego powrót na Downing Street. Ostatecznie jednak się na to nie zdecydował, wyjaśniając, że nie nastał jeszcze właściwy moment.

Tym niemniej i wtedy, i wcześniej, gdy ogłaszał swoją rezygnację, sugerował, że nie jest to koniec jego kariery politycznej i planuje powrócić. Ostatnim brytyjskim premierem, któremu taki powrót się udał, był w latach 70. laburzysta Harold Wilson. Jeśli chodzi o kilku bezpośrednich poprzedników Johnsona, to Tony Blair i David Cameron albo od razu, albo szybko po ustąpieniu z urzędu premiera zrzekli się też mandatu poselskiego. Margaret Thatcher pozostała posłanką do końca kadencji, czyli jeszcze prawie półtora roku, John Major i Gordon Brown po przegranych wyborach pozostali w Izbie Gmin na całą następną kadencję, a Theresa May nadal w niej zasiada.

Partia Konserwatywna z okręgu Johnsona popiera byłego premiera

Oddział Partii Konserwatywnej z okręgu Uxbridge and South Ruislip oświadczył, że "w pełni popiera Borisa Johnsona jako naszego lokalnego posła i kandydata w jakichkolwiek przyszłych wyborach", podkreślając, że były premier pozostaje mocno związany z okręgiem i zaangażowany w jego sprawy.

Johnson reprezentuje okręg Uxbridge and South Ruislip od 2015 roku. Trzykrotnie wygrał tam wybory, przy czym za każdym razem uzyskał ponad 50-procentowe poparcie i zwiększył odsetek otrzymanych głosów. Jednak po bardzo nieudanych siedmiu tygodniach rządów Liz Truss notowania Partii Konserwatywnej załamały się i obecnie nie może być ona pewna wygranej w żadnym okręgu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości