Ponad 18 tysięcy wietnamskich więźniów zostało objętych amnestią - poinformował wiceminister bezpieczeństwa publicznego Wietnamu. W ten sposób władze chcą uczcić 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości kraju i pokazać "humanitarną naturę" reżimu.
Więźniowie objęci amnestią mają być zwalniani partiami od najbliższego poniedziałku, na krótko przez Dniem Niepodległości, który obchodzony jest 2 września. Wśród nich jest 34 obcokrajowców, m.in. 2 Australijczyków i 16 Chińczyków.
Mordercy, przemytnicy, łapówkarze
- Prezydent podjął decyzję o przyznaniu amnestii 18 298 więźniom, ale żaden z nich nie popełnił przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu - poinformował wiceminister bezpieczeństwa publicznego Le Quy Vuong.
Nie oznacza to jednak, że uwalniani nie popełnili poważnych przestępstw - są wśród nich skazani za morderstwa, przemyt ludzi i narkotyków, a także korupcję. Nie będzie wśród nich natomiast ani jednej osoby skazanej za „propagandę przeciwko państwu” lub próbę zamachu stanu, które to zarzuty często są stawiane wietnamskim aktywistom.
Kryminaliści - tak, dysydenci - nie
Oznacza to, że zza krat prawdopodobnie nie wyjdzie ani jeden więzień polityczny. Wadze Wietnamu są od lat krytykowane przez międzynarodowe grupy walczące o ochronę praw człowieka oraz niektóre zachodnie rządy za więzienie przeciwników politycznych, a także powszechne naruszenia wolności wyznania.
To nie pierwsza masowa amnestia w Wietnamie. Największa dotąd miała miejsce w 2009 roku, kiedy uwolnionych zostało 20 599 więźniów. - Amnestia pokazuje humanitarną naturę Partii Komunistycznej w Wietnamie i ma na celu zachęcenie zwalnianych więźniów do stania się pożytecznymi obywatelami - tłumaczył przedstawiciel biura prezydenta, Giang Son.
Krwawa droga do niepodległości
Wietnam w drugiej połowie XIX wieku znalazł się pod francuską kontrolą. Komunistyczny przywódca Wietnamu Ho Chi Minh ogłosił w 1945 roku niepodległość, kraj wkrótce uległ jednak podziałowi na komunistyczną północ i kapitalistyczne południe, a walki narodowowyzwoleńcze, najpierw przeciwko Francji, później przeciwko Amerykanom, w rzeczywistości trwały aż do 1976 roku.
Autor: mm//rzw / Źródło: BBC, Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Phuchoang92,[Tycho], http://shansov.net