"Większość czasu dzieci spędzają teraz w schronie, to jedyne bezpieczne miejsce"

Źródło:
TVN24
Kostiantyn Koszelenko o historii zdjęcia z udziałem jego córki
Kostiantyn Koszelenko o historii zdjęcia z udziałem jego córkiTVN24
wideo 2/3
kamil 1

Kostiantyn Koszelenko, ukraiński wiceminister polityki społecznej, ojciec dziewczynki ze zdjęcia, które obiegło w ostatnim czasie internet, był gościem Michała Sznajdera w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS. - Większość czasu dzieci spędzają teraz w schronie, to jedyne bezpieczne miejsce - powiedział Koszelenko.

Jaka jest historia zdjęcia, które Koszelenko umieścił na swoim Twitterze? - Przez pierwszy miesiąc wojny moja rodzina była ze mną w Kijowie, spędzaliśmy noc w noc w schronie. (...) Po ataku terrorystycznym, rakietowym i dronami irańskimi, to niebezpieczeństwo znowu wzrosło. Większość czasu dzieci spędzają teraz w schronie, to jedyne bezpieczne miejsce - opisał Kostiantyn Koszelenko.

Dziecko śpiące w parkingu podziemnym podczas nalotów w Ukrainiehttps://twitter.com/k_koshelenko

Wiceminister zwrócił uwagę na ponowne ukierunkowanie rosyjskich ataków na cele cywilne i związane z tymi trudności. - Nasze służby próbują przywrócić do działaności infrastrukturę i ratują ludzi, którzy są uwięzieni pod gruzami zawalonych budynków - opisał gość programu.

- Staramy się zagwarantować kontynuację (funkcjonowania państwa - red.) - powiedział Koszelenko. Wskazał między innymi na podtrzymanie wypłaty świadczeń, np. emerytur i pensji, jako jeden z głównych celów jego działalności.

Kostiantyn KoszelenkoTVN24

Pieniądze wypłacane są także osobom, które w wyniku działań wojennych musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania, mowa o tzw. "osobach wewnętrznie przesiedlonych". - Rejestracja takich płatności zaczęła się w kwietniu, zarówno online, jak i offline. W tej chwili przez aplikację zdalną. Od początku wojny ponad trzy miliony ludzi zarejestrowały się w tej aplikacji - opisał Koszelenko.

Platforma "Dopomoga"

- Ta platforma łączy wysiłki dużych organizacji humanitarnych oraz wolontariuszy prywatnych - powiedział wiceminister opisując platformę "Dopomoga", dzięki której można między innymi przesyłać datki pieniężne bezpośrednio do potrzebujących rodzin w Ukrainie. - Ludzie z 38 krajów już nam w tym pomagają, wolontariusze online z Polski są na 6. miejscu w rankingu - dodał Koszelenko.

- To szybki, bezpośredni, łatwy sposób wspierania naszych ludzi bez żadnego pośrednika - ocenił.

Na koniec gość zapytany został o znaczenie powstawania memów oraz samego humoru dla Ukraińców. - Mamy tutaj maraton, nie sprint. Poczucie humoru naprawdę może pomóc nam wygrać - odpowiedział.

Kostiantyn Koszelenko, ukraiński wiceminister polityki społecznej, był gościem TVN24 BiS
Kostiantyn Koszelenko, ukraiński wiceminister polityki społecznej, był gościem TVN24 BiSTVN24

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: https://twitter.com/k_koshelenko

Tagi:
Raporty: