"Widać profesjonalizm napastników. To nie są ludzie nawiedzeni"


Powołując się na źródła w siłach specjalnych i policji AFP pisze, że sposób przeprowadzenia ataku na redakcję "Charlie Hebdo" zdaje się dowodzić, że sprawcy mieli przeszkolenie wojskowe, działali bowiem spokojnie, metodycznie, nie tracąc zimnej krwi.

Na filmach nakręconych przez świadków telefonami komórkowymi "widać profesjonalizm napastników, którzy realizują starannie zaplanowaną akcję" - mówią w rozmowie z AFP osoby ze służb specjalnych i policji. - Widać to ewidentnie po sposobie, w jaki trzymają broń, spokojnie posuwają się naprzód. Z całą pewnością otrzymali szkolenie typu wojskowego. To nie są ludzie nawiedzeni, działający w sposób porywczy - powiedział jeden z policjantów, podkreślając, że znamienne jest również to, że napastnicy nie strzelali seriami, lecz raz za razem, po namierzeniu ofiary. Na filmie nakręconym z dachu sąsiedniego budynku widać, że dwóch na trzech widocznych mężczyzn jest znakomicie wyposażonych: czarne ubrania i kominiarki, sportowe buty, kamizelki z pojemnikami na amunicję, pod którymi były prawdopodobnie kamizelki kuloodporne.

Inny rozmówca AFP podkreśla, że sprawcy musieli przejść szkolenie bardzo zaawansowane. Według niego "trenowali - być może w Syrii, Iraku lub może nawet we Francji - ale jest pewne, że się szkolili".

Krwawy atak

Dwanaście osób zginęło w środę w ataku na siedzibę tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża. Prezydent Francois Hollande oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż był to atak terrorystyczny i "wyjątkowe barbarzyństwo". Trwa poszukiwanie sprawców. Wśród zabitych są znani rysownicy: Stephane Charbonnier (znany jako Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) i urodzony w Tunisie Georges Wolinski - podała agencja AFP za źródłem w wymiarze sprawiedliwości. Rzecznik policji sprecyzował, że wśród 12 zabitych w strzelaninie w siedzibie tygodnika było dwóch funkcjonariuszy.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty: