Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Jordanii. Odwiedził obóz dla uchodźców

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odwiedził obóz dla uchodźców w Jordanii
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odwiedził obóz dla uchodźców w Jordanii
Twitter/ZaatariCamp
Twitter/ZaatariCampWiceszef MSZ Paweł Jabłoński odwiedził obóz dla uchodźców w Jordanii

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński podczas swojej wizyty w Jordanii odwiedził położony 12 kilometrów od granicy z Syrią obóz dla uchodźców Zaatari, gdzie spotkał się z doktorem Yaroupem Ajlounim, prezesem Jordan Health Aid Society International. Relacje dwustronne, sytuacja na Bliskim Wschodzie i migracja znalazły się wśród tematów rozmów wiceministra z sekretarzem generalnym jordańskiego MSZ Yousefem Batainehem.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński przebywał z wizytą w Jordanii w poniedziałek oraz wtorek. W trakcie wizyty rozmawiał z sekretarzem generalnym jordańskiego resortu dyplomacji między innymi o współpracy politycznej, dyplomatycznej, wojskowej i ekonomicznej, w szczególności możliwościach wzmacniania eksportu w branżach kluczowych dla polskiej i jordańskiej gospodarki, takich jak rolnictwo, produkcja i przetwarzanie żywności czy energia odnawialna.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Omówiono także scenariusze rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, jej wpływ na sytuację bezpieczeństwa w regionie i poza nim – w tym zwłaszcza w aspekcie migracji – a także możliwe działania społeczności międzynarodowej" - poinformowało MSZ.

Wiceszef MSZ odwiedza obóz dla uchodźców

Wiceszef polskiej dyplomacji odwiedził także położony 12 kilometrów od granicy z Syrią obóz dla uchodźców Zaatari, gdzie spotkał się z dr Yaroupem Ajlounim, prezesem Jordan Health Aid Society International. W ramach współpracy z JHASI w grudniu 2017 roku powstało Polskie Centrum Szkoleń i Konsultacji Medycznych, w którym prowadzone są programy kształcenia dla personelu obozu oraz sesje edukacyjne dla jego mieszkańców.

Obecnie kontynuowane są dwa projekty prowadzone przez ambasadę RP w Ammanie, których celem jest zapewnienie dostępu do specjalistycznej diagnostyki dla mieszkających w Zaatari pacjentów z grup wysokiego ryzyka choroby nowotworowej oraz zapewnienie dostępu do specjalistycznej opieki ginekologiczno-położniczej dla pacjentek ciężarnych i matek z małymi dziećmi, pochodzących z najbiedniejszych części kraju.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odwiedził obóz dla uchodźców w JordaniiTwitter/ZaatariCamp

"Ważnym elementem wizyty wiceministra Jabłońskiego były także spotkania z przedstawicielami Jordańskiej Izby Handlowej, Jordańsko-Europejskiego Stowarzyszenia Biznesowego oraz Arabskiej Komisji Energii Odnawialnej (AREC). W ich trakcie omówiono najbardziej perspektywiczne obszary współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii. Stronie jordańskiej przedstawiono możliwości współpracy m.in. w zakresie sektora dronowego, zielonych technologii oraz sektora rolno-spożywczego" - poinformowało w komunikacie MSZ.

Resort przypomniał, że łączna wartość udzielonej przez Polskę pomocy rozwojowej i humanitarnej dla Jordanii w latach 2012–2020 wyniosła niemal 26,5 mln zł, w tym ok. 3,8 mln zł w 2020 roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ZaatariCamp

Pozostałe wiadomości