Orban między uchodźcami a Putinem. Co z solidarnością?


Władze Węgier krytykują pozostałe państwa Unii Europejskiej za przegłosowanie we wtorek decyzji w sprawie podziału 120 tys. uchodźców i narzekają na brak europejskiej solidarności. Jednak w innych sprawach Viktor Orban dał się wcześniej poznać jako polityk, który nie waha się przed podejmowaniem decyzji, które trudno uznać za wyraz solidarności z innymi krajami UE. Szczególnie w relacjach z Rosją.

Węgierski parlament zarzucił we wtorek Unii Europejskiej, że jej "nieodpowiedzialna polityka" prowadzi do śmierci migrantów, których "napływ nie do zniesienia" stanowi obciążenie dla rozwoju ekonomicznego Węgier. W środę zaś węgierski premier wprost podważył wtorkową decyzję UE ws. podziału 120 tys. uchodźców pomiędzy unijne państwa.

Węgry a unijna solidarność

Odwoływanie się przez Węgry do haseł solidarności europejskiej w kontekście migrantów może być jednak o tyle zaskakujące, że Viktor Orban znany jest jako bezkompromisowy polityk, który wielokrotnie sam wzbudzał kontrowersje w pozostałych państwach UE, nie zważając na solidarność europejską.

Było to szczególnie widoczne w kontekście relacji Węgier z Rosją, które pozostały bliskie pomimo nałożonych na Moskwę sankcji. W czasie, gdy pozostałe państwa unijne decydowały się na międzynarodową izolację Rosji w reakcji na aneksję Krymu i zaangażowanie w konflikt na wschodzie Ukrainy, Budapeszt finalizował z Moskwą dwa potężne porozumienia gospodarcze.

Cel: niskie ceny energii

W grudniu 2014 roku podpisane zostały trzy umowy dotyczące rozbudowy elektrowni atomowej w Paks, największej inwestycji na Węgrzech po 1989 roku. W europejskich komentarzach dotyczących tej rozbudowy nie milkły głosy o jej motywacjach politycznych, ponieważ Węgrzy zrezygnowali z ogłaszania przetargu, a inwestycja jest w większości kredytowana przez Rosjan.

Z kolei w lutym 2015 roku podpisano nowy kontrakt gazowy z Rosją, a Władimir Putin został przy tej okazji przyjęty z honorami na Węgrzech, chcąc zaprezentować w ten sposób niejednomyślność w twardej antyrosyjskiej polityce wśród państw UE. Węgry konsekwentnie popierają również wszelkie inicjatywy Rosji mogące zapewnić dostawy gazu nową drogą, z ominięciem niestabilnej, jak podkreślają węgierskie władze, Ukrainy.

Wielkie kontrakty energetyczne z Moskwą wynikają z faktu, że niskie ceny energii dla węgierskich rodzin są dla Viktora Orbana kwestią szczególnej wagi. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej obniżenie cen gazu miało znaczący udział w jego sukcesie wyborczym w wyborach parlamentarnych w 2014 roku.

Rosja, UE i NATO

Węgrzy konsekwentnie krytykowali również samo nakładanie na Rosję kolejnych sankcji, podkreślając, że są przeciwni izolowaniu jej na arenie międzynarodowej.

Mimo to - to także należy podkreślić - ostatecznie głosowali w tej sprawie zawsze zgodnie z politykę UE. Jak podsumowali węgierską politykę wobec Rosji eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, "Węgrzy próbują zacieśniać współpracę z Rosją przy jednoczesnym zachowaniu korzyści gospodarczych z członkostwa w UE i NATO".

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, Ośrodek Studiów Wschodnich, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: