TVN24 | Świat

Szef węgierskiej dyplomacji apeluje o dialog NATO z Rosją

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Agnieszka Legucka z PISM o napięciach na linii Zachód-Rosja
Agnieszka Legucka z PISM o napięciach na linii Zachód-Rosja TVN24
wideo 2/4
TVN24Agnieszka Legucka z PISM o napięciach na linii Zachód-Rosja

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w rozmowie z rosyjską państwową agencją TASS powiedział, że mimo różnic zdań NATO i Rosja powinny kontynuować rozmowy w sprawie normalizacji stosunków. Wyraził też nadzieję, że rozmowy między Rosją a USA na temat bezpieczeństwa i sytuacji wokół Ukrainy zakończą się sukcesem. Szijjarto przekazał także, że premier Węgier Viktor Orban 1 lutego zamierza odwiedzić Rosję.

- Rozumiemy, że Rosja przedstawiła swoje propozycje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. NATO ma swoje zdanie. Ale na ten temat trzeba rozmawiać. Nie mówcie, że będą tylko sankcje. Chcemy kontynuowania dyskusji, żeby osiągnąć normalną decyzję – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych. Dodał, że Rosja i NATO powinny rozwiązywać problemy drogą dyplomatyczną, a nie "wysyłać sygnały przez media".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Peter Szijjarto wyraził też nadzieję, że rozmowy między Rosją a USA na temat bezpieczeństwa i sytuacji wokół Ukrainy, w tym piątkowe spotkanie szefów dyplomacji obu krajów Siergieja Ławrowa i Antony’ego Blinkena w Genewie, zakończą się sukcesem.

Zaapelował do obu stron o dialog w celu rozwiązania problemów drogą dyplomatyczną, bo każda inna opcja - jak uznał - "będzie bardzo złą wiadomością". - Zimna wojna to był straszny okres, nie chcemy, żeby się powtórzył – podkreślił. I dodał. - Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży i rozmowy dyplomatyczne między USA i Rosją rozwiążą problem.

Szijjarto: nie chcemy znaleźć się w środku konfliktu

Szef węgierskiej dyplomacji ma też nadzieję, że żadne z mocarstw nie będzie zainteresowane konfliktem na szeroką skalę. - Jeśli dwa duże państwa są w konflikcie, to leżące między nimi małe kraje są w niebezpieczeństwie. Nie chcemy znaleźć się w środku konfliktu – zaznaczył minister.

Szijjarto stwierdził, że reprezentuje kraj, który "bardzo dobrze zna lekcje historii". - Jeśli dochodzi do konfliktu między Wschodem i Zachodem, zwykle na tym tracimy, niezależnie od czasu, uczestników i przyczyn konfliktu. Dlatego jesteśmy bardzo zaniepokojeni obecną retoryką – podkreślił. 

Wizyta Orbana

Minister przekazał również w rozmowie z agencją TASS, że premier Węgier Viktor Orban planuję wizytę w Rosji 1 lutego. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie omówienie projektu rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu.

- Koncern Rosatom już szykuje grunt pod faktyczną, widzialną i spektakularną budowę. Chcemy, żeby projekt ten wszedł w stadium realizacji już w pierwszej połowie tego roku – powiedział Szijjarto. Dodał, że Węgry chcą, by dwa nowe reaktory elektrowni zostały uruchomione pod koniec obecnej dekady.

Minister zaznaczył, że dwa nowe reaktory obok czterech już istniejących, jak również inwestycje w energię fotowoltaiczną, pozwolą Węgrom osiągnąć "samowystarczalność pod względem energii elektrycznej".

Podczas wizyty Orbana w Rosji planowane jest również omówienie rozszerzenia umowy na dostawy gazu. - Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny zależałoby nam na zwiększeniu już teraz ilości. Bardzo byśmy chcieli zwiększyć ilość (dostarczanego surowca) w ramach umowy długoterminowej – powiedział.

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego pod koniec września 2021 roku. Porozumienie mówi o dostawach 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Kwestia produkcji szczepionek

Oczekuje się, że podczas wizyty w Rosji Orban poruszy też kwestię produkcji na Węgrzech rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V. - Budujemy obecnie państwowy zakład produkcji szczepionek, który zacznie działać jesienią tego roku. Chcielibyśmy, żeby w fabryce produkowano Sputnik V i już podjęliśmy rozmowy na ten temat – oznajmił szef węgierskiej dyplomacji. - Sputnik V bardzo dobrze sprawdził się na Węgrzech. Zaszczepiło się nim prawie milion osób – oznajmił.

Podczas wizyty w Rosji Orban zamierza poruszyć temat "wspólnego projektu w sferze zdobywania kosmosu". - My, Węgrzy, chcielibyśmy wysłać naszego kosmonautę-badacza na Międzynarodową Stację Kosmiczną w połowie dekady w ramach współpracy z Rosją – podkreślił minister Szijjarto.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: