Media: Węgry sprzedają wszystkie swoje myśliwce MiG-29

[object Object]
Myśliwce MiG-29 pozostają na uzbrojeniu m.in. Bułgarii. Nagranie z 2015 rokuBulgarian Air Force
wideo 2/5

Ministerstwo obrony Węgier odsprzedaje wszystkie będące w jego posiadaniu rosyjskie myśliwce MiG-29 - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda. Na otwarty przetarg wystawiono flotę 19 samolotów. Węgierskie myśliwce tego typu zostały wycofane ze służby w 2010 roku.

Według Radia Swoboda wiele myśliwców wymaga kapitalnego remontu. Na sprzedaż wystawiono też 20 silników i 293 inne elementy i podzespoły, w tym uzbrojenie i części zamienne. Cena startowa całej partii wynosi 10 milionów dolarów.

Radio Swoboda pisze, że kiedy znajdzie się nabywca, transakcję będą jeszcze musiały zatwierdzić władze Rosji.

Nowy MiG-29 kosztuje obecnie około 25 milionów dolarów.

Węgry otrzymały MiGi-29 od Rosji w 1993 r. w ramach spłaty długu przez ZSRR. Po wstąpieniu do NATO Budapeszt zaczął wymieniać rosyjskie myśliwce na inny sprzęt. Ostatecznie wszystkie maszyny MiG-29 zostały wycofane ze służby z końcem 2010 roku.

Jednocześnie Węgrzy od 2006 roku zaczęli wprowadzać do służby nowe myśliwce - wydzierżawione od Szwecji SAAB JAS 39 Gripen. 12 maszyn tego typu będzie strzegło węgierskiego nieba co najmniej do 2026 roku z opcją pozostania na Węgrzech na stałe.

Modernizacja armii

Węgry modernizują swoje siły zbrojne. W ostatnich miesiącach poinformowano m.in., że Budapeszt kupił od Airbusa 16 nowych wielozadaniowych śmigłowców wojskowych H225M. Powiększono też flotę powietrzną o maszyny Airbus A319, zdecydowano o kupnie samolotów Zlin, które można wykorzystywać do szkolenia pilotów i innych zadań wojskowych, a także zapowiedziano kupno nowych czołgów i haubic samobieżnych, produkowanych przez niemiecką firmę Krauss-Maffei Wegmann.

We wtorek podano ponadto, że trwają zaawansowane rozmowy w sprawie kupna amerykańskiego systemu rakietowego średniego zasięgu.

Wycofane ze służby węgierskie MiG-29 na sprzedażRob Schleiffert | Wikipedia CC BY-SA 2.0

Autor: mm/ja/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0 | Rob Schleiffert