Węgry kontra imigranci. Parlament zaostrzył zasady przyznawania azylu


Węgierski parlament przyjął w poniedziałek przepisy, które zaostrzają przyznawanie azylu oraz zapewniają ramy prawne do zbudowania ogrodzenia na granicy z Serbią, mającego na celu powstrzymanie napływu imigrantów nielegalnie dostających się na teren Węgier.

Przyjęte poprawki do kilku ustaw m.in. skracają czas rozpatrywania wniosków o azyl i pozwolą władzom w Budapeszcie szybciej niż dotychczas odsyłać z kraju imigrantów ekonomicznych. ONZ i Rada Europy skrytykowały nowe przepisy, gdyż ich zdaniem przyczynią się one do słabszej ochrony uchodźców na Węgrzech.

Mur na granicy

Władze Węgier ogłosiły w czerwcu, że wybudują na liczącej 175 km granicy z Serbią wysokie na cztery metry ogrodzenie. Według Budapesztu będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie. Koszt budowy ogrodzenia szacowany jest na 17,7 mln-35,4 mln euro.

W tym roku na Węgry nielegalnie przedostało się 70 tys. migrantów. W większości trafili tam przez terytorium Serbii. Aby dotrzeć do Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki korzystają ze szlaku prowadzącego przez Bałkany Zachodnie i w drodze na Węgry przemierza Grecję, Macedonię i Serbię. Po dotarciu do strefy Schengen mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE. Premier Viktor Orban, którego Fidesz traci poparcie na rzecz radykalnie prawicowej partii Jobbik, oświadczył ostatnio, że granice Węgier powinny być chronione wszelkimi możliwymi sposobami. W ramach kampanii rządowej w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom", albo "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw".

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP