Szef muzeum wpuścił nieletnich na wystawę w Muzeum Narodowym, został zwolniony. W tle ustawa o LGBT

Źródło:
Reuters, Time
Widok na parlament w Budapeszcie
Widok na parlament w Budapeszcie
Reuters Archive
Widok na parlament w BudapeszcieReuters Archive

Na Węgrzech zakazano osobom poniżej 18. roku życia zwiedzania prestiżowej wystawy World Press Photo w Muzeum Narodowym. Rząd w Budapeszcie ocenił, że niektóre zdjęcia naruszają krytykowaną przez Unię Europejską ustawę dotyczącą zakazu "propagowania homoseksualizmu". W poniedziałek poinformowano, że dyrektor Muzeum Narodowego stracił swoją posadę, gdy zezwolił nieletnim na obejrzenie wystawy.

Napięcia wokół wystawy World Press Photo 2023 pojawiły się w zeszłym miesiącu, gdy skrajnie prawicowa partia Mi Hazank (Ruch Naszej Ojczyzny) wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Magazyn "Time" wyjaśnił, że chodzi o zdjęcia filipińskiej fotografki Hannah Reyes Morales, które pokazują społeczność starszych osób LBGT, które od dziesięcioleci dzielą dom i opiekują się sobą.

Przedstawiciele partii powołali się na ustawę z 2021 roku, która zakazuje "propagowania homoseksualizmu" w szkołach, a także w książkach i filmach dostępnych dla osób poniżej 18. roku życia. Według rządu premiera Viktora Orbana ustawa ma na celu ochronę dzieci. Przepisy te zostały jednak skrytykowane przez Unię Europejską i organizacje obrony praw człowieka.

>> Bruksela zbada, czy węgierska ustawa dotycząca zakazu "propagowania homoseksualizmu" narusza prawo unijne

W następstwie dochodzenia rządowego ustalono, że muzeum stwierdziło, iż nie ma prawa prosić zwiedzających o dowód tożsamości w celu ustalenia ich wieku, jednak na swojej stronie internetowej zamieściło komunikat wzywający osoby poniżej 18. roku życia, by nie odwiedzały wystawy.

Szef Muzeum Narodowego stracił posadę

W poniedziałek minister kultury i innowacji Janos Csak poinformował w oświadczeniu, że dyrektor Muzeum Narodowego Laszlo Simon został zwolniony za "niedopełnienie obowiązków prawnych instytucji". Simon przyznał, że doszło do zwolnienia go, jednak zaprzeczył, jakoby muzeum celowo naruszyło jakiekolwiek przepisy. Argumentował, że muzeum "bezzwłocznie" poinformowało o ograniczeniu wiekowym na swojej stronie internetowej.

Informacja o zakazie sprzedaży biletów na wystawę dla osób poniżej 18. roku życia została umieszczona przed opisem wystawy i wyróżniona pogrubioną czcionkąmnm.hu

Laszlo Simon to były poseł partii Fidesz Viktora Orbana. Jak zauważyli dziennikarze Reutera, we wcześniejszym poście na Facebooku, "jak na ironię", dziękował partii Mi Hazank za rozpropagowanie wystawy po tym, gdy w weekend przed wejściem do muzeum utworzyły się długie kolejki.

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: Reuters, Time