Świat

We Frankfurcie płonęły radiowozy. Uliczny protest przeciwko polityce trojki

Świat

We Frankfurcie płoną samochody
tvn24Środa w centrum Frankfurtu jest gorąca

Setki ludzi protestowały w centrum Frankfurtu nad Menem, pod siedzibą Europejskiego Banku Centralnego. Protest przybrał gwałtowną formę - ulice spowijał dym, a niemieccy policjanci, którzy stracili w wyniku podpalenia kilka radiowozów, skierowali przeciwko alterglobalistom m.in. armatki wodne. W zamieszkach ulicznych ponad 200 osób zostało rannych.

Za środowym protestem stoi grupa nazywająca siebie Blockupy. Jej liderzy informowali od połowy lutego, że 18 marca wyjdą na ulice Frankfurtu, by protestować przeciwko polityce tzw. trojki, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Ubrani na czarno i zamaskowani uczestnicy protestu od rana wybijali szyby, niszczyli przystanki komunikacji publicznej i podpalali samochody - informowała telewizja publiczna ARD, porównując wydarzenia do wojny domowej.

Ranny policjant, spalone samochody

W okolicy chronionej przez policję siedziby EBC doszło do starć. Uczestnicy protestu niszczyli policyjne radiowozy, zablokowali część ulic barykadami z płonących opon i śmietników, obrzucali policjantów kamieniami i petardami. Policja użyła armatek wodnych, pałek i gazu łzawiącego. Wokół siedziby EBC policjanci rozstawili barierki i zasieki z drutu kolczastego.

- W kilku miejscach doszło do ataków ze strony większych grup protestujących o skali przemocy niespotykanej dotąd we Frankfurcie - powiedział komendant frankfurckiej policji Gerhard Bereswill. Claudia Rogalski z biura prasowego podała, że obrażenia odniosło 91 funkcjonariuszy. Część z nich została obrzucona kamieniami, inni oblani żrącą cieczą.

Policja użyła armatek wodnych, usiłując utorować sobie drogę do wejścia do budynku poprzez zgromadzony w jego pobliżu tłum ubranych na czarno demonstrantów. Wokół siedziby EBC policjanci rozstawili barierki i zasieki z drutu kolczastego.

Policja zatrzymała 15 najbardziej agresywnych osób.

Zapewniano, że protest ma charakter pokojowy, ale policyjna rzecznik określiła nastrój panujący wśród demonstrantów jako agresywny.

- Dochodziło już do rzucania kamieniami, podpalania śmietników, zniszczono siedem radiowozów, wiele podpalono - przekazał przedstawiciel służb.

Według Blockupy przed siedzibą banku zgromadziło się ok. 10 tys. ludzi. Organizatorzy wynajęli specjalny pociąg dla demonstrantów z Berlina i dowozili autokarami protestujących z innych miejsc w Niemczech oraz z innych krajów. - Protestujemy przeciwko EBC jako części trojki, która - choć nie została wybrana w demokratycznych wyborach - utrudnia pracę greckiego rządu - powiedział jeden z organizatorów protestu Ulrich Wilken. - Chcemy końca polityki oszczędności - dodał.

Władze krytykują prowodyrów

Wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki Sigmar Gabriel ostro skrytykował prowodyrów zajść. Jak podkreślił, nic nie usprawiedliwia przemocy na taką skalę. Politycy postkomunistycznej Lewicy porównują protest we Frankfurcie do wydarzeń na Majdanie w Kijowie.

Otwierając nową siedzibę banku, szef EBC Mario Draghi powiedział, że rozumie gniew osób, które podczas kryzysu straciły zarobki i dobrobyt. Jak zaznaczył, kierowana przez niego instytucja niesłusznie znalazła się na celowniku frustratów. "Nasza działalność ma na celu właśnie łagodzenie wstrząsów ekonomicznych" - oświadczył. - Niektórzy, tak jak demonstranci, którzy stoją dziś przed naszymi drzwiami, uważają, że Europa robi (dla nich) zbyt mało - zauważył Draghi. Jego zdaniem domagają się oni większej solidarności finansowej.

- Strefa euro nie jest jednak jeszcze unią polityczną, w której niektóre kraje stale płacą za innych - podkreślił.

Nowy budynek EBC z dwiema szklanymi wieżami wysokimi na 165 i 185 metrów wzniesiono kosztem 1,3 mld euro. Początkowo planowano z okazji jego otwarcia wielką galę z udziałem szefów państw, jednak ze względu na zapowiedziane protesty zrezygnowano z tego pomysłu.

Grecja żąda zmiany

EBC jest jedną z trzech instytucji należących do tzw. trojki (obok Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego), która nadzoruje przestrzeganie przez zadłużone kraje UE realizacji programu cięcia wydatków i redukcji zadłużenia w zamian za pomoc finansową.

Nowy, lewicowo-populistyczny rząd Grecji premiera Aleksisa Ciprasa, domaga się zmiany warunków pomocy finansowej udzielanej Grecji przez państwa strefy euro i MFW, a zwłaszcza złagodzenia wymaganych przedsięwzięć oszczędnościowych.

Euroland nie zgodził się na zmianę warunków. W lutym uzgodniono, że wygasający program pomocy dla Aten zostanie przedłużony do końca czerwca. Władze greckie przedstawiły wstępną listę planowanych reform, która do końca kwietnia ma zostać uzupełniona. Dopiero pozytywna ocena realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłacenie Grecji zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Autor: adso,asz\mtom / Źródło: Reuters, "Frankurter Allgemeine Zeitung", PAP