Watykan opowiada się za przyjęciem Światowego Paktu w sprawie Migracji - oświadczył w środę podsekretarz Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Ludzkiego z jej sekcji do spraw migrantów i uchodźców, ojciec Michael Czerny. Migracja musi być bezpieczna i legalna - dodał.
- My jako Stolica Apostolska jesteśmy zainteresowani przyjęciem paktu nie tylko od teraz, ale od początku - wyjaśnił ojciec Czerny podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie na dwa tygodnie przed obradami w Marrakeszu, gdzie dokument ma zostać podpisany.
- Dla Stolicy Apostolskiej ważne jest to, by migracja była bezpieczna, uporządkowana i legalna - powiedział. Dodał, że zwłaszcza w przypadku "najsłabszych migrantów". Podkreślił, że Watykan bardzo intensywnie pracował nad paktem i na podstawie swoich doświadczeń przygotował 20 propozycji konkretnych działań duszpasterskich. - W ten sposób podzieliliśmy się z innymi krajami rezultatami tego, co robimy, czego chcemy i o czym marzymy - dodał o. Czerny.
Watykan optymistyczny wobec przyszłości dokumentu
Przedstawiciel watykańskiego urzędu wyraził zadowolenie z faktu,"że pakt oparty jest na pragnieniu krzewienia dialogu i kultury spotkania". - Nawet jeśli są powody do strachu, to nie można pozwolić na to, aby decydował - powiedział. - Mamy nadzieję na to, że zachęcimy Kościoły we wszystkich krajach, by towarzyszyły w tym bardzo ważnym procesie, który wyraża wolę, pragnienie i politykę Kościoła wobec migrantów - wyjaśnił ojciec Czerny.
Zastrzegł, że choć niektóre kraje nie zamierzają podpisać dokumentu, Watykan zachowuje optymizm co do jego przyszłości.
- Nie chodzi o to, kto podpisze i kto nie, ale o to, by działać razem. Myślę, że stopniowo będziemy mieli wszędzie bardziej humanitarną i godną odpowiedź (na migrację - red.) - stwierdził o. Czerny.
W środę włoski rząd ogłosił, że jego delegacja nie pojedzie do Maroka, gdzie pakt ma zostać oficjalnie przyjęty, i go nie podpisze. Gabinet Giuseppe Contego chce, aby decyzję w sprawie jego przyjęcia lub odrzucenia podjął włoski parlament po debacie na ten temat.
W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marrakeszu przez 192 kraje członkowskie ONZ.
Światowego Paktu w sprawie Migracji nie podpisze między innymi Polska. Podobne decyzje zapowiedziały Austria, Węgry, Czechy, Izrael i USA.
Autor: tmw/adso / Źródło: PAP