Zaskakujący element szopki w Watykanie. Po kilku dniach zniknął

Jedna z szopek bożonarodzeniowych, która pojawiła się w Watykanie, wywołała w ostatnich dniach kontrowersje. Wszystko przez obecność w niej kefii, chusty będącej palestyńskim symbolem, na której położono figurę Dzieciątka. Kilka dni później z szopki stojącej w auli, w której papież przyjmuje wiernych, bez wyjaśnienia zniknęła zarówno figura Jezusa, jak i żłóbek z chustą.

Delegacja władz Autonomii Palestyńskiej 7 grudnia przywiozła do Watykanu szopki wykonane przez rzemieślników z Betlejem, wystawione następnie w Auli Pawła VI. Polemikę wywołała szopka, w której Dzieciątko Jezus położono na kefii - chuście uważanej za palestyński symbol. Widać ją na zdjęciach zrobionych 7 grudnia podczas modlitwy przy szopce z udziałem Franciszka.

Jeden z użytkowników portalu X ocenił, że papież "wykorzystuje Boże Narodzenie do przyspieszenia absurdalnych wysiłków na rzecz przemianowania Jezusa na Palestyńczyka". "Czy papież uważa, że Jezus nie był Żydem?" - komentował inny.

ZOBACZ TEŻ: Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Kefija i Jezus zniknęli z szopki

Gdy Franciszek ponownie pojawił się w auli 11 grudnia, Dzieciątka, kefii ani żłóbka już nie było, pozostały za to figury Maryi i Św. Józefa, odnotował "The Independent". Urzędnik z Autonomii Palestyńskiej powiedział, że Watykan "usunął kefiję bez wyjaśnienia i nie jest jasne, czy zostanie ona przywrócona 24 grudnia" - przekazał "The Independent". "Urzędnik wypowiedział się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do omawiania tej sprawy z mediami" - zaznaczył brytyjski dziennik.

Jak przypomina gazeta, figura Dzieciątka Jezus zwykle umieszczana jest w watykańskim żłóbku dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia. 

Papież Franciszek w Auli Pawła VI w Rzymie, 7 grudnia 2024 r.
Papież Franciszek w Auli Pawła VI w Rzymie, 7 grudnia 2024 r.
Źródło: Remo Casilli / Reuters / Forum

ZOBACZ TEŻ: Pochówek papieża. Franciszek zmienił zasady

Watykan o sytuacji w Strefie Gazy

W czwartek papież przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Tematem jego rozmów w Watykanie był między innymi kryzys humanitarny w Strefie Gazy oraz konieczność niesienia pomocy jej ludności. Po trwającej pół godziny rozmowie papież podarował Abbasowi płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój to kruchy kwiat". Przywódca Autonomii wręczył natomiast Franciszkowi dwa obrazy: jeden przedstawia papieża przy murze w Betlejem podczas jego wizyty w 2014 roku, a na drugim namalowano ich obu.

Abbas spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem. Watykan w komunikacie poinformował, że podczas tych rozmów odnotowano znaczenie wkładu Kościoła katolickiego w życie społeczeństwa palestyńskiego, także w kwestii "niesienia pomocy w związku z bardzo ciężką sytuacją humanitarną w Gazie". Wyrażona została nadzieja na jak najszybsze zawieszenie broni i uwolnienie wszystkich zakładników - głosi watykański komunikat.

"Ponawiając potępienie wszelkich form terroryzmu podkreślono znaczenie osiągnięcia rozwiązania w formie dwóch państw tylko poprzez dialog, a także dyplomacji i przy zapewnieniu, że Jerozolima, chroniona przez status specjalny, będzie mogła być miejscem spotkania i przyjaźni między trzema wielkimi religiami monoteistycznymi" - oświadczył Watykan. Dodał, że wyrażona została również nadzieja na to, że w Roku Świętym 2025 możliwy będzie powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej.

Papież Franciszek przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, 12 grudnia 2024 r.
Papież Franciszek przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, 12 grudnia 2024 r.
Źródło: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

ZOBACZ TEŻ: "Zamiar ludobójstwa jest nieodłączną częścią działań Izraela". Raport

Czytaj także: