OTWOCK

Woda wraca do kranów. Kiedy będzie zdatna do mycia i picia? Prezydent Otwocka o terminach

Rozdawanie wody butelkowanej w Otwocku
"W czwartek lub piątek będziemy mogli podać informację o ewentualnej przydatności wody do spożycia"
Źródło: TVN24

W środę wieczorem Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaczęło wpuszczać wodę do miejskiej sieci. Jednak wciąż nie nadaje się ona do picia i mycia. W stacji uzdatniania, gdzie doszło do awarii, trwa czyszczenie filtrów. Do dyspozycji mieszkańców jest kilkanaście beczkowozów. Rozdawana jest też woda butelkowana. Prezydent miasta podał szacunkowe terminy powrotu do normalności.

W nocy z wtorku na środę w podwarszawskim Otwocku doszło do awarii stacji uzdatniania wody. Po stwierdzeniu usterki dostawy zostały całkowicie wstrzymane. Skutki awarii dotknęły 50 tysięcy osób w Otwocku oraz 10 tysięcy mieszkańców pobliskiego Karczewa. - To najpoważniejsza awaria od kilkudziesięciu lat - ocenił prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

W czwartek rano od kilku osób mieszkających w Otwocku usłyszeliśmy, że w kranach pojawiła się woda, ale nie wszędzie jest czysta. "Żółtawa", "szara", "brunatna" - opisali otwocczanie. Zmienia się też jej ciśnienie. Woda wciąż nie jest zdatna do celów spożywczych lub higienicznych, ale można nią spłukać toaletę.

Sytuacja "pod kontrolą"

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jarosław Margielski przekazał, że sytuacja w mieście jest "pod kontrolą". - Trwa płukanie zbiorników stacji uzdatniania wody. Woda surowa jest wprowadzana do sieci wodociągowej. Część mieszkańców ma już dostęp do wody z kranu. Zaznaczam, że woda ta nie jest zdatna do picia nawet po przegotowaniu - zastrzegł Margielski. - Jest to woda surowa pobierana bezpośrednio ze studni głębinowych na głębokości około 45 metrów - dodał prezydent Otwocka.

Poinformował również, że w czwartek przed godziną 8 zostały pobrane próbki wody do badań. W ciągu najbliższych 24 lub 48 godzin, w zależności od metody badania, ma zostać przekazana informacja o możliwości użycia wody do celów sanitarnych. - Piątek bądź sobota będą tym terminem, kiedy przekażemy państwu informacje, czy woda dostarczana do mieszkańców może być wykorzystywana na cele sanitarne - powiedział Margielski.

- Dalej prowadzony proces dezynfekcji i płukania sieci magistrali wodociągowych na terenie miasta - zaznaczył prezydent. Jak dodał, w poniedziałek planowane jest wykonanie kolejnych poborów, których wyniki poznamy w ciągu kolejnych 48 i 72 godzin.

Margielski oszacował, że w przyszłym tygodniu - w czwartek lub piątek zostaną podane pierwsze informacje co do możliwości wykorzystania wody do celów spożywczych.

Przenośne toalety

Prezydent Otwocka wskazał, że 90 procent mieszkańców ma już dostęp do wody do celów gospodarczych, czyli głównie spłukiwania toalet. Wyjątkiem są najwyższe piętra wysokich budynków. - W górnych kondygnacjach budynków mieszkalnych może jeszcze nie być wody. W związku z tym rozlokowano na terenie miasta dodatkowych 100 punktów sanitarnych. Są to toalety przenośne dla osób, które jeszcze nie mają dostępu do wody - opisywał samorządowiec. Jednocześnie podkreślił, że wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki mają dostęp do wody.

Awaria miejskiej sieci wodociągowej nie ma wpływu na domostwa, które korzystają z własnych ujęć wody. Margielski zapewnił, że miasto stara się reagować na sygnały z punktów usługowych i zaopatrywać je w wodę butelkowaną.

Rozstawiono około 100 przenośnych toalet
Rozstawiono około 100 przenośnych toalet
Źródło: Otwock, miasto z dobrym klimatem / Facebook

Informacja z sanepidu

Agata Wolska z otwockiego sanepidu wyjaśniła, że woda z beczkowozów podpisana jako "woda spożywcza" . Co to oznacza? - Woda jest dostępna do celów spożywczych po przegotowaniu. Na tej wodzie może również bazować gastronomia. Pobierając taką wodę musi ją przegotować i może prowadzić działalność gospodarczą - przekazała Wolska.

Przedstawicielka służb sanitarnych poinformowała, że nie odnotowano zwiększonej liczby przypadków chorób układu pokarmowego. - 17 osób zgłosiło się do punktu nocnej opieki medycznej, natomiast tylko dwie osoby miały dolegliwości gastryczne - wyliczała Wolska. I zauważyła, że te kilkanaście osób jest poniżej zwyczajowej normy.

"Nie nadaje się do spożycia"

"2 kwietnia po godzinie 19.00 Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaczęło puszczać surową wodę (nieuzdatnioną) do miejskiej sieci wodociągowej. Jest ona o niskim ciśnieniu i nadal nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Może być jedynie używana do spłukiwania toalet" - poinformował w czwartek rano otwocki ratusz.

Magistrat wskazał, że trwa płukanie sieci oraz filtrów, które uzdatniają wodę. "Po zakończeniu procesu płukania i dezynfekcji planowane jest wykonanie badań, które potwierdzą, czy woda nadaje się już do spożycia. Woda będzie badana jednocześnie przez laboratorium OPWiK oraz laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. O terminie i wynikach badań będziemy informować na bieżąco" - podkreślono w komunikacie.

Jak pracują placówki edukacyjne?

Urząd zapewnił, że szkoły podstawowe i przedszkola oraz żłobek miejski są zaopatrzone w wodę do picia. W czwartek 3 kwietnia i w piątek 4 kwietnia zajęcia w tych placówkach odbywają się planowo. Informacje zostały przekazane do szkół i przedszkoli, które powiadomiły rodziców.

W placówkach oświatowych, które podlegają pod powiat otwocki sytuacja jest też opanowana. - W związku z informacją od OPWiK, że w sieci budynków szkół ponadpodstawowych będzie dostępna woda do celów gospodarczych, nie planujemy odwoływać zajęć. Zapewniliśmy w każdej szkole środki do dezynfekcji oraz wodę do celów spożywczych i sanitarnych – wyjaśnił cytowany w komunikacie starosta otwocki Tomasz Laskus.

Szpital powiatowy wstrzymał przyjęcia

Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku (przy ulicy Batorego) poinformowało, że ze względu na awarię musiało czasowo wstrzymać przyjęcia planowe oraz realizację zaplanowanych zabiegów i operacji. Zaapelowało, by osoby, które posiadają skierowanie do szpitala lub planowały wizytę w przychodni – jeżeli to tylko możliwe, przełożyły wizytę. Jednocześnie w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu - szpital działa normalnie.

Podczas czwartkowej konferencji starosta otwocki Tomasz Laskus podtrzymał, że ewakuacja pacjentów nie będzie konieczna. Woda do szpitala jest dostarczana przy pomocy cysterny. - W tej chwili w Powiatowym Centrum Zdrowia przebywa 48 pacjentów, plus 30 pacjentów w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Mają zapewnioną wszelką opiekę - zaznaczył. Według szacunków starosty, odwoływanych jest około 10 operacji dziennie.

Planowane przyjęcia oraz badania diagnostyczne wstrzymało też prywatne Europejskie Centrum Zdrowia Otwock. Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy posiada własne ujęcie wody. Tam praca odbywa się normalnie.

W Otwocku rozstawiono beczkowozy
W Otwocku rozstawiono beczkowozy
Źródło: Otwock, miasto z dobrym klimatem / Facebook

Beczkowozy na ulicach

Na terenie miasta stanęło 17 beczkowozów, skąd mieszkańcy mogą pobierać wodę. Przy beczkowozach ustawiono około 100 toalet przenośnych.

Władze Otwocka poinformowały, że dzięki wsparciu wojewody mazowieckiego na teren objęty awarią przyjedzie dodatkowo 50 beczkowozów. Miejscowi strażacy postawili swój beczkowóz na parkingu przy skwerze VII Pułku Ułanów, czyli w tzw. małpim gaju przy ul. Andriollego. Mieszkańcy mogą pobrać wodę, która nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

- Przy beczkowozach ruch jest niewielki. Więcej osób spotkałem koło urzędu miasta, gdzie znajduje się punkt odbioru wody butelkowanej oraz płynu dezynfekującego do rąk - relacjonował w czwartek rano Klemens Leczkowski, reporter tvnwarszawa.pl.

Burmistrz Karczewa Michał Rudzki przekazał, że na terenie Karczewa i na ul. Częstochowskiej w Otwocku Małym do dyspozycji jest 14 beczkowozów z wodą spożywczą i sanitarną. "Woda sanitarna nie nadaje się do spożycia, nawet po przegotowaniu. Wodę pitną z beczkowozów należy przegotować" - podkreślił we wpisie w mediach społecznościowych burmistrz.

Gdzie rozdają wodę pitną?
Dowiedz się więcej:

Gdzie rozdają wodę pitną?

Dystrybucja wody butelkowanej

Dodatkowo mieszkańcy mogą odbierać wodę butelkowaną od godziny 7 o godziny 20 z Urzędu Miasta Otwocka, która jest na bieżąco uzupełniana "Kolejne tiry z dostawą są w drodze" - przekazał otwocki ratusz.

W czwartek od godziny 7 uruchomiono dwa dodatkowe punkty dystrybucji wody butelkowanej po drugiej stronie torów: na terenie parafii pw. Zesłania Ducha Świętego przy ul. Żeromskiego i przy sklepie Stokrotka na rogu ul. Żeromskiego i ul. Reymonta.

Otwoccy urzędnicy zapewnili, że woda butelkowana została rozwieziona do placówek oświatowych i domów opieki społecznej i domów pomocy na terenie miasta.

W Otwocku po wcześniejszych problemach z zakupem wody butelkowanej w sklepach, sieci handlowe zadeklarowały zwiększenie dostaw.

Sąsiedni Józefów udostępnił swoje źródła poboru wody dla beczkowozów dowożących wodę do Otwocka i Karczewa.

W sprawie awarii sieci wodociągowej Prokuratura Rejonowa w Otwocku podjęła czynności w kierunku przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób.

Woda butelkowana przed urzędem miasta
Woda butelkowana przed urzędem miasta
Źródło: tvnwarszawa.pl

Jak doszło do awarii?

W środę rano Jarosław Margielski wyjaśnił, że najpierw doszło do awarii na ulicy Batorego. Po jej naprawieniu i napełnieniu sieci wodą doszło do zerwania skumulowanego osadu na magistrali zasilającej stację uzdatniania. Doprowadziło to do zablokowania się filtrów.

- Jest to jedna z dwóch magistral, które zasilają stację uzdatniania wody. Nowa magistrala została wybudowana około roku 2010. Ta magistrala w tej chwili zaopatruje. Magistrala, na której doszło do awarii (około 50-letnia - red.), została wyłączona. Zastosowano na niej procedurę płukania - tłumaczył prezydent Otwocka. - Pracownicy spółki Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wykluczyli udział osób trzecich. Jest to awaria, która wystąpiła na skutek wieloletniej eksploatacji magistrali wodociągowej - dodał.

Prezes zarządu OPWiK Mateusz Rojek przyznał w czwartek, że w planach spółki na najbliższe lata nie ma wymiany wiekowej magistrali. - Nie ma ścisłego związku pomiędzy wiekiem a przydatnością tej magistrali - wtrącił Margielski. I dodał, że osad zbierał się na obu magistralach.

Prezydent Otwocka zapewnił, że po usunięciu skutków awarii zostanie przygotowany raport kontrolny.

Czytaj także: