TVN24 | Świat

Proces o molestowanie przed watykańskim trybunałem. Wniosek o kary więzienia dla dwóch księży

TVN24 | Świat

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP

W Watykanie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie molestowania w Preseminarium św. Piusa X dla chłopców przygotowujących się do święceń. Watykański promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora, w toczącym się przed tamtejszym trybunałem procesie zażądał kar czterech i sześciu lat więzienia dla dwóch duchownych. Następna rozprawa odbędzie się w piątek.

Proces dwóch włoskich księży w sprawie wykorzystywania seksualnego w położonym na terenie Watykanu Preseminarium św. Piusa X trwa od października zeszłego roku. Obecnie rozprawy odbywają się w sali na terenie Muzeów Watykańskich, która jest większą niż sala rozpraw w trybunale za Spiżową Bramą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na ławie oskarżonych zasiada 28-letni ksiądz Gabriele Martinelli, oskarżony o seksualne wykorzystywanie młodszego od siebie o rok ucznia, stosowanie przemocy i gróźb. Gdy czyny te miały zostać popełnione, czyli w latach 2007-2012, obecny ksiądz był starszym koordynatorem aktywności mieszkańców preseminarium i nie miał jeszcze święceń. Został wyświęcony w Como w 2017 roku. Zarówno sprawca, jak i ofiara byli przez część tego okresu nieletni. Watykański promotor sprawiedliwości Roberto Zannotti podczas czwartkowej rozprawy zażądał dla Martinellego łącznej kary sześciu lat więzienia.

O karę czterech lat pozbawienia wolności Zanotti wniósł wobec 71-letniego byłego rektora preseminarium księdza Ernesto Radice, któremu zarzuca się ukrywanie tych czynów. Był on tam rektorem przez 12 lat. Jego adwokat domaga się pełnego uniewinnienia swego klienta.

Następna rozprawa odbędzie się w piątek.

"Rektor wiedział wszystko, ale to ukrywał"

To pierwszy proces wytoczony za takie czyny popełnione na terenie Watykanu. Nastolatkowie z preseminarium chodzą do kościelnej szkoły i pełnią posługę liturgiczną w Bazylice świętego Piotra jako ministranci.

Kluczową rolę w ujawnieniu tego skandalu odegrał młody Polak Kamil J., który jako nastolatek mieszkał w tym internacie dla uczniów szkoły średniej, a potem został z niego usunięty. Jak twierdzi, był tam świadkiem molestowania, o czym informował przełożonych, jednak początkowo nie dano mu wiary. O tym, co miało się tam dziać, opowiedział autorowi książki wydanej we Włoszech, a także w programie telewizji RAI w 2017 roku. To spowodowało, że wszczęto śledztwo w Watykanie.

W minionych miesiącach podczas kolejnych rozpraw zeznania złożyli byli uczniowie z preseminarium. Ci obecnie młodzi mężczyźni opowiedzieli, co działo się za murami budynku koło Bazyliki św. Piotra. Mówili, że widzieli, jak Martinelli molestował ich ówczesnych kolegów. - To było niedobre, niezdrowe otoczenie, gdzie dochodziło do silnej presji psychologicznej i stałych komentarzy natury homoseksualnej - powiedział w zeznaniach 34-letni mężczyzna, wspominając spędzony tam czas. Jak dodał, "rektor wiedział wszystko, ale to ukrywał". Zaznaczył, że nie można było mu się poskarżyć, bo Martinelli, który miał dopuszczać się molestowania, był jego protegowanym.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock