Papież Franciszek udał się do kliniki Gemelli. Media o celu wizyty

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Papież Franciszek w szpitalu
Papież Franciszek w szpitalu
Fakty TVN
Papież Franciszek w szpitaluFakty TVN

Papież Franciszek udał się do rzymskiej kliniki Gemelli na kontrolę, poinformowała we wtorek agencja informacyjna Ansa i kilka innych włoskich mediów.

Z doniesień agencji wynika, że papież Franciszek pojawił się w klinice ok. godz. 10:40 i udał się na oddział specjalizujący się w leczeniu seniorów. Agencja Reutera pisze, że chodzi o wizytę kontrolną. Watykan, jak na razie, nie skomentował pobytu Ojca Świętego w szpitalu.

Agencja Reutera przypomina, że 86-letni papież pod koniec marca spędził pięć dni w szpitalu z powodu infekcji płuc, a w zeszłym miesiącu opuścił jedną z audiencji z powodu gorączki. Dziennikarze pytali wówczas o zdrowie Ojca Świętego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina. Jak stwierdził, "wytrzymałość jest do pewnego momentu".

NAJNOWSZE: Watykan: papież Franciszek przejdzie operację

Stan zdrowia papieża Franciszka

Franciszek, który w marcu obchodził 10. rocznicę swojego pontyfikatu, w ostatnich latach cierpiał na wiele dolegliwości i często porusza się na wózku inwalidzkim lub o lasce. Jak pisaliśmy papież Franciszek zmaga się z nawracającym problemem rwy kulszowej. Zaostrzenie się tej choroby na przełomie 2020 i 2021 roku, zmusiło go do wycofania się z niektórych uroczystości. W 2019 roku papież Franciszek poddał się planowej operacji zaćmy. Zabieg ten był konieczny ze względu na jego zaawansowany wiek. W lipcu 2021 przeszedł też operację jelita grubego. Usunięto mu wówczas część tego organu w związku z ciężkim zwężeniem uchyłka okrężnicy.

Od lat media powtarzają też plotkę, jakoby Ojciec Święty miał tylko jedno płuco. Informację tę zdementował kiedyś sam Franciszek, wspominając 1957 rok, gdy w wieku 21 lat przeszedł operację usunięcia górnego płata prawego płuca, na którym miał trzy torbiele. W młodości przeszedł więc operację usunięcia małego fragmentu płuca, a nie całego organu.

Jak pisze Reuters, pomimo problemów zdrowotnych Franciszek ma napięty harmonogram. W dniach 31 sierpnia-4 września planuje odwiedzić Mongolię, wcześniej, w dniach 2-6 sierpnia, zamierza wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie i odwiedzić Sanktuarium w Fatimie.

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek pojechał do stacji RAI na wywiad. To jego pierwsza wizyta w studiu telewizyjnym

Autorka/Autor:am

Źródło: Reuters, tvn24.pl