Papież: uchodźcy są traktowani przez niektórych rządzących jako zagrożenie

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw//kwoj
Źródło:
PAP

Chrześcijanie muszą okazywać miłość migrantom, uciekającym przed przemocą, wojną i ubóstwem - pouczył wiernych w Watykanie papież Franciszek. Zwracając się do Polaków, zalecał im życzliwość, otwieranie się na innych, gościnność.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek podkreślił, że "gościnność jest ważną cnotą ekumeniczną".

W katechezie nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest w tym roku gościnność. Jak przypomniał, doświadczył jej święty Paweł ze strony mieszkańców Malty po katastrofie okrętu, który osiadł na mieliźnie u brzegów wyspy.

Papież apeluje o "okazywanie miłości" migrantom
PAP/EPA/Esteban Biba

"Migranci doświadczają obojętności i wrogości"

Franciszek dodał, że morze także jest obecnie niebezpiecznym miejscem dla migrantów.

- Na całym świecie migranci, mężczyźni i kobiety, wyruszają w niebezpieczną podróż, by uciec od przemocy, wojny i ubóstwa i doświadczają obojętności, wrogości pustyni, rzek, mórz - mówił.

Przyznał, że "niestety czasem spotykają się ze znacznie gorszą wrogością ze strony ludzi". - Są wykorzystywani przez przestępców, handlarzy, są traktowani przez niektórych rządzących jako liczby i zagrożenie. Niekiedy niegościnność odrzuca ich jak fale w kierunku ubóstwa lub niebezpieczeństw, przed którymi uciekli - nauczał papież.

Papież: życie gościnnością uczyni z nas lepszych ludzi

Papież wskazał, że chrześcijanie muszą działać razem, by okazać migrantom miłość Boga objawioną przez Jezusa Chrystusa. - Możemy i musimy świadczyć o tym, że jest nie tylko wrogość i obojętność, ale że każda osoba jest cenna dla Boga i kochana przez niego - kontynuował.

PAP/Małgorzata Latos

- Wspólna praca, by żyć gościnnością, zwłaszcza wobec tych, których życie jest najbardziej bezbronne, uczyni z nas lepszych ludzi, lepszych uczniów Jezusa i bardziej zjednoczony lud chrześcijański - oświadczył Franciszek.

Papież zaleca Polakom, by byli życzliwi

Zwracając się do Polaków, biskup Rzymu powiedział: - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaprasza nas do ufnej modlitwy o dar jedności. Zachęcam was do rozważania i gorliwego podjęcia hasła tego tygodnia: "Życzliwymi bądźmy".

Franciszek życzył wiernym w Polsce, by "wasze spotkania ekumeniczne poruszały serca, pomogły w otwieraniu się na innych, we wzajemnym zrozumieniu, dialogu, pojednaniu i okazaniu gościnności".

Źródło: PAP

pp//rzw//kwoj

Tagi:
Raporty: