Premier Izraela: nie dążymy do podboju Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Armia izraelska poinformowała, że po raz pierwszy użyła systemu przeciwrakietowego Arrow 3 do przechwycenia pocisku wystrzelonego "z regionu Morza Czerwonego". Jednocześnie rebelianci Huti w Jemenie oświadczyli, że wystrzelili rakiety balistyczne przeciwko Izraelowi. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w amerykańskiej telewizji Fox News, że jego kraj nie dąży do podboju ani okupacji Strefy Gazy. W tvn24.pl podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z Bliskiego Wschodu.

> Izraelskie wojsko poinformowało w piątek nad ranem, że przeprowadziło ataki w Syrii w odpowiedzi na atak drona na szkołę w najbardziej wysuniętym na południe mieście Izraela, Ejlacie - podał portal Times of Israel. W oświadczeniu Sił Obronnych Izraela (IDF) stwierdzono, że celem była organizacja, która wystrzeliła drona. Nie sprecyzowano jednak, kto stał za tym atakiem, skąd on pochodził ani w co uderzyły IDF.

> Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w amerykańskiej telewizji Fox News, że jego kraj nie dąży do podboju ani okupacji Strefy Gazy, ani do rządzenia w tym palestyńskim terytorium po zakończeniu wojny z Hamasem. Podkreślił jednak, że Izrael musi mieć "wiarygodną siłę", aby móc wkroczyć do Strefy w razie konieczności.

> Biuro Koordynatora ds. Pomocy Humanitarnej ONZ (OCHA) poinformowało w nocy z czwartku na piątek, że 50 tysięcy Palestyńczyków uciekło z północnej do południowej Strefy Gazy korytarzami humanitarnymi, utworzonymi przez Izrael.

> Armia izraelska poinformowała, że po raz pierwszy użyła systemu przeciwrakietowego Arrow 3 do przechwycenia pocisku wystrzelonego "z regionu Morza Czerwonego". Jednocześnie rebelianci Huti w Jemenie oświadczyli, że wystrzelili rakiety balistyczne przeciwko Izraelowi.

Izraelska armia użyła systemu przeciwrakietowego Arrow 3Platforma X/Israel_MOD

> Ewakuacje ze Strefy Gazy do Egiptu przez przejście w Rafah dla posiadaczy zagranicznych paszportów i Palestyńczyków potrzebujących opieki medycznej zostały wznowione w czwartek po jednodniowym zawieszeniu - podała agencja Reuters, powołując się na egipskie źródła bezpieczeństwa i źródła medyczne.

> "Ograniczone, zlokalizowane kroki" podjęte w Strefie Gazy mają pozwolić na ewakuację Palestyńczyków i nie ograniczą ofensywy - oznajmił minister obrony Izraela Joaw Galant, odnosząc się zapewne do zapowiedzianych przez USA przerw humanitarnych w walkach - pisze agencja Reutera.

> Organizacja Palestyński Islamski Dżihad, która walczy z Izraelem u boku Hamasu, opublikowała nagranie dwojga izraelskich zakładników i ogłosiła, że gotowa jest ich uwolnić, jeśli "zostaną spełnione pewne warunki dotyczące bezpieczeństwa" w Strefie Gazy.

> Przestało działać ponad 70 proc. placówek medycznych w Strefie Gazy. Nie funkcjonuje też 18 z 35 szpitali, a te, które pozostają otwarte, mogą udzielać bardzo ograniczonej pomocy i powoli zamykają kolejne swoje oddziały - podaje CNN, powołując się na resort zdrowia w Ramallah.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Platforma X/Israel_MOD