Ukraina wymieni więźniów z Rosją. "Przygotowania na decydującym etapie"

Świat


Przygotowania do kolejnej wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją są na decydującym etapie - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda. Do poprzedniej wymiany więźniów doszło 7 września. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej strony.

- Ten proces znajduje się na decydującym etapie. Ale nie mogę powiedzieć, ani ilu ludzi (zostanie wymienionych), ani ujawnić daty - powiedział w sobotę Wadym Prystajko.

Minister uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy wymiana obejmie Ukraińców przetrzymywanych przez separatystów prorosyjskich na zajętej przez nich części Donbasu na wschodzie kraju lub osoby znajdujące się na zaanektowanym przez Rosję Krymie bądź w samej Rosji. - Ta wymiana jest o wiele bardziej skomplikowana i składa się z kilku grup ludzi. (…) Powiedzmy, że są trzy grupy ludzi, których chcemy wymienić - powiedział.

Bez konkretnej daty

Wcześniej Prystajko mówił, że do kolejnej wymiany dojdzie "już wkrótce". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył tymczasem w środę, że data wymiany będzie znana dopiero po szczycie przywódców czwórki normandzkiej: Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji. Termin tego spotkania nie został jeszcze ustalony. Czwórka normandzka prowadzi rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w 2014 roku we Francji, a ostatnie w Berlinie w październiku 2016 roku.

70 osób na wolności

Do poprzedniej wymiany więźniów doszło 7 września. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej strony. Wśród zwolnionych Ukraińców był między innymi pochodzący z zajętego przez Rosję Krymu i skazany na 20 lat rosyjskiej kolonii karnej reżyser Ołeh Sencow. Wolność odzyskało także 24 marynarzy aresztowanych przez Rosjan po incydencie zbrojnym na Morzu Czarnym w listopadzie 2018 roku. Do Rosji wrócił między innymi Kyrył Wyszynski, dziennikarz rosyjskiej agencji RIA Nowosti w Kijowie. Rosji przekazano także Wołodymyra Cemacha, bojownika z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, prawdopodobnie powiązanego z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku.

Autor: ToL/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: