TVN24 | Świat

W USA może zabraknąć nawet 200 tysięcy wykwalifikowanych kierowców

TVN24 | Świat

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Amerykańskie portale prognozują, że branży dostawczej w Stanach Zjednoczonych, która pełni kluczową rolę w amerykańskiej gospodarce, grozi w 2022 roku ogromny niedostatek kierowców. Może on sięgnąć ponad 200 tysięcy. Problemem jest nie tylko to, że nie ma kto zastąpić kierowców przechodzących na emeryturę, ale również fakt, że branża ta jest uznawana za niebezpieczną.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dostawców w bieżącym roku w USA będzie brakować ponad 200 tysięcy kierowców – poinformował portal Sharerig. Voanews podał z kolei, że już teraz poszukuje się 80 tys. kierowców ciężarówek. Tymczasem aż 70 procent wszystkich towarów w USA jest transportowanych po kraju ciężarówkami. Jednym z problemów jest niewystarczająca liczba wykwalifikowanych kierowców ciężarówek. Ci, którzy wożą obecnie towary, starzeją się i przechodzą na emeryturę, a nie ma ich kto zastąpić.

Poza tym branża dostawcza jest uważana za niebezpieczną. Niedawne badanie wykazało, że zaledwie 12 procent kierowców ciężarówek pozostaje w zawodzie po przepracowaniu pierwszego roku. Powodem jest to, że wielu wykwalifikowanych kierowców rezygnuje z tej pracy z przyczyn bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jest gorzej przez koronawirusa

Jak oceniają rozmówcy Voanews, sytuację pogorszyła pandemia COVID-19. Właściciel jednej z firm dostawczych Yuri Shalak powiedział portalowi, że przeciętny wiek kierowców ciężarówek w USA to 47 lat, a tymczasem w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się zapotrzebowanie na transport towarowy, bo więcej osób zamawia towary przez internet. Problemy ze znalezieniem siły roboczej sprawiły, że niektóre firmy zaczęły inwestować w nowe technologie, by poprawić przepustowość dróg – takie jak samochody autonomiczne. Zanim jednak zaczną one być masowo stosowane na drogach, może minąć co najmniej 10 lat.

Pomagają weteranom w podjęciu nowej pracy

Na razie – jak podkreślono w Sharerig – rozwiązaniem może być zatrudnianie weteranów wojskowych. Departament Pracy uruchomił program, który ma pomóc weteranom w podjęciu nowej pracy jako kierowcy ciężarówek. Niektóre inicjatywy realizowane są na szczeblu stanowym. Na przykład w Illinois absolwenci szkół i osoby wychodzące z więzienia mogą liczy na pokrycie kosztów szkolenia na kierowców ciężarówek.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock