W Rosji szukają "turystów" w wieku 18-45 lat. "Wycieczki" do Charkowa, Doniecka i Odessy


W największym rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte ogłosiła się grupa osób werbująca "mężczyzn w wieku 18-45 lat, którzy są gotowi jechać na Ukrainę lub już na niej są". Mężczyźni mają zapewniać "moralne wsparcie" rosyjskojęzycznej ludności na południu i wschodzie kraju. "Nie zwracajcie na siebie uwagi i pamiętajcie: jesteście tylko turystami" - daje wskazówki ochotnikom.

VKontakte to serwis mający 100 mln aktywnych użytkowników w całej Rosji.

Turyści w sile wieku mile widziani

Przed kilkoma dniami pojawiła się w nim grupa określająca siebie mianem "Cywilnej Obrony Ukrainy". W tej chwili zapisało się do niej ponad 7 tys. osób. Przynależność do niej pozwala na telefoniczne zgłoszenie się do "rekrutacji", w której mogą uczestniczyć tylko mężczyźni w sile wieku.

Grupą zarządza Władimir Prokopienko, który w ostatnich dniach wypowiadał się kilkakrotnie w rosyjskich mediach. Mówił w nich o potrzebie wysyłania Rosjan na Ukrainę, by włączali się aktywnie w "pokojowe protesty" po niedawnym "przewrocie" w Kijowie - pisze BBC.

Donieck, Charków, Odessa tylko dla turystów

W opisie grupy można przeczytać, że osoby, które przechodzą weryfikację "są wysyłane do Doniecka, Charkowa i Odessy". Są też rady jak np. ta, że przy przekraczaniu granicy i już na terytorium Ukrainy lepiej "nie zwracać na siebie uwagi". "Pamiętajcie, jesteście tylko turystami" - głosi wskazówka.

Kampania rozpoczęta w serwisie społecznościowym współgra z aktywnością Rosjan na Twitterze, którzy - wspierając obecność wojsk kremlowskich na Krymie - dodają do swoich komunikatów "temat" w wolnym tłumaczeniu brzmiący po polsku: "Rosja swoich nie zostawia".

W ostatnich dniach i tygodniach w ukraińskich mediach pojawiło się wiele niepotwierdzonych do końca informacji o opłacanych przyjazdach Rosjan do Doniecka i Charkowa, gdzie następnie uczestniczą oni - jak piszą miejscowe media - w protestach skierowanych przeciwko nowym władzom w Kijowie i "faszystom" z Majdanu.

Autor: adso//gak / Źródło: bbc.co.uk

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości