Kolejna runda negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego odbędzie się na początku lutego - poinformował w niedzielę chiński dyplomata Wang Qun, po zakończeniu rozmów w Genewie. Jak podkreślił, strony dokonały "ograniczonego postępu" w negocjacjach.
W niedzielę w Genewie za zamkniętymi drzwiami na szczeblu dyrektorów politycznych zakończyła się kolejna runda rozmów, w której uczestniczyli przedstawiciele Iranu oraz państw grupy 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy).
Częstsze spotkania?
Jak podaje agencja Reutera, przytaczając wypowiedź dyrektora generalnego departamentu kontroli broni w MSZ Chin Wang Quna, Iran i pozostałe mocarstwa nuklearne dokonały "ograniczonego postępu" w rozmowach.
- Panuje dobra atmosfera w tym sensie, że prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będziemy się częściej spotykać, aby spróbować osiągnąć pewien postęp w negocjacjach - powiedział dyplomata.
Ponadto - jak podaje Reuters - strony zgodziły się, aby zwiększyć wysiłki na rzecz lobbowania przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy przeciwko nałożeniu nowych sankcji na Iran.
Amerykański prezydent i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zdecydowanie sprzeciwili się w piątek nowym sankcjom wobec Iranu, które planuje uchwalić Kongres. Obama zapowiedział weto, podkreślając, że sankcje grożą zerwaniem negocjacji z Iranem, co może doprowadzić do konfliktu zbrojnego z Teheranem.
Coraz mniej czasu
- Czasu jest coraz mniej i Pekin ma nadzieję, że wszystkie strony będą chciały wykorzystać tę historyczną okazję, by ścigając się z czasem, zrobić dwie rzeczy: po pierwsze przyjąć pragmatyczne i elastyczne podejście do sprawy, a po drugie wykazać się możliwe maksymalną wolą polityczną - powiedział Wang.
Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale urzędnicy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do marca.
Jakie porozumienie?
Porozumienie mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.
Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego, aby wykluczyć aspekt wojskowy. Teheran zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.
Autor: ToL/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nanking2012 / Wikipedia-CC-BY-3.0