"W dobie rosnących interesów mocarstw" Dania powiększa swoje terytorium morskie

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Duńskie ministerstwo spraw zagranicznych, powołując się na decyzję parlamentu, poinformowało we wtorek, że powiększy swoje terytorium na Morzu Norweskim o obszar odpowiadający duńskiej części Półwyspu Jutlandzkiego.

Folketinget (parlament) Danii zgodził się we wtorek na porozumienie, jakie zawarto z Norwegią oraz Islandią, przy akceptacji Wysp Owczych, które są duńskim terytorium zależnym. Umowa ustala granice na Morzu Norweskim, dzięki czemu Dania uzyska około 27 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium morskiego na północ od Wysp Owczych, czyli obszar odpowiadający duńskiej części Półwyspu Jutlandii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"W dobie rosnących interesów mocarstw (w Arktyce) jesteśmy dumni, że kraje nordyckie dają przykład, w jaki sposób poprzez dyplomację można rozwiązać trudne kwestie takie jak podział granic" - stwierdził w komunikacie szef duńskiego MSZ Jeppe Kofod.

Plany wytyczenia nowych granic w Arktyce

Negocjacje w sprawie ustalenia przebiegu granic morskich na Morzu Norweskim trwały od 2017 roku. Zgodnie z konwencją ONZ o prawie morza państwo przybrzeżne uzyskuje wyłączne i suwerenne prawa do zasobów naturalnych dna morskiego, w tym ropy, gazu i innych materiałów, a także niektórych istot żywych, w tym krabów oraz małż.

W ubiegłym tygodniu tematem rozmów sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena z premier Mette Frederiksen w Kopenhadze była między innymi kwestia bezpieczeństwa Arktyki. Duńska Służba Wywiadu Wojskowego napisała w raporcie za 2020 rok, że chęć wytyczenia nowych granic w Arktyce może powodować napięcia i konflikty, zburzyć światowy porządek, zagrażając bezpieczeństwu Danii.

W lutym duński parlament zgodził się na wzmocnienie obecności wojska w Arktyce oraz na Północnym Atlantyku. Porozumienie rządu z opozycją przewiduje m.in. przywrócenie radarów na Wyspach Owczych oraz budowę dronów.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości