Prezydent Rosji Władimir Putin, który spotkał się w czwartek z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, przekazał mu, że Moskwa popiera politykę "jednych Chin" Pekinu i sprzeciwia się temu, co określił "prowokacjami" Stanów Zjednoczonych w Cieśninie Tajwańskiej. Putin docenił także "zrównoważoną pozycję" Chin wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Władimir Putin i Xi Jinping spotkali się w czwartek na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Uzbekistanie. Przywódcy Rosji i Chin spotkali się po raz pierwszy osobiście od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym tego roku.
W czasie transmitowanej w telewizji wstępnej wymiany zdań Putin powiedział Xi, że Rosja docenia "zrównoważoną pozycję chińskich przyjaciół wobec kryzysu ukraińskiego". - Rozumiemy wasze pytania i obawy dotyczące tej sytuacji. W czasie dzisiejszego spotkania oczywiście wyjaśnimy naszą pozycję - mówił.
- Chiny są gotowe, by współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa, odegrać pierwszoplanową rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię w świat, w którym pojawia się chaos - powiedział przywódca Chin.
Putin potępił "prowokacje Stanów Zjednoczonych"
Rosyjski przywódca odniósł się także do kwestii Tajwanu, deklarując poparcie dla polityki "jednych Chin". Dodał, że Moskwa "potępia prowokacje Stanów Zjednoczonych i ich satelitów w Cieśninie Tajwańskiej", nawiązując prawdopodobnie do przejścia amerykańskich okrętów przez wody międzynarodowe tego akwenu pod koniec sierpnia.
Chiny, które roszczą sobie prawo do Tajwanu jako własnego terytorium, wbrew sprzeciwowi demokratycznie wybranego rządu w Tajpej, rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy po wizycie szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na początku sierpnia. Wizyta amerykańskiej polityk wywołała gniew władz w Pekinie, które uznały ją za amerykańską próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.
Zacieśnianie stosunków między Chinami i Rosją
Spotkanie Putina i Xi w Uzbekistanie odbywa się przy okazji szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Obaj przywódcy poprzednio spotkali się w lutym, krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic" i bez "zakazanych obszarów dla współpracy".
Od tamtej pory według ekspertów współpraca chińsko-rosyjska dodatkowo się zacieśniła. Komentatorzy oceniają, że Chiny nie udzieliły Rosji pomocy wojskowej, ale wspierają ją politycznie i propagandowo. Nie potępiły agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom.
Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SzOW są także Uzbekistan, Indie i Pakistan, a status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan.
Wizyta Xi przed zjazdem partii
Xi Jinping przybył do Samarkandy, gdzie odbywa się szczyt (SzOW) ze stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan, gdzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Kasymem-Żomartem Tokajewem. Kazachstan to pierwszy kraj, który chiński przywódca odwiedził od początku pandemii COVID-19.
Obserwatorzy zwracają uwagę, że podróż Xi odbywa się miesiąc przed XX zjazdem Komunistycznej Partii Chin, kluczowym spotkaniem partii, jakie organizowane jest raz na pięć lat. Według ekspertów Xi prawdopodobnie zerwie z tradycją i przedłuży swoją władzę ponad zwyczajowe dwie pięcioletnie kadencje.
Źródło: PAP