Mózg czterolatki trwale uszkodzony podczas zabiegu stomatologicznego. Dentystka uznana za winną

Źródło:
Houston Chronicle
Houston w Teksasie
Houston w Teksasie
Google Earth
Houston w Teksasie Google Earth

Była dentystka z Houston została uznana za winną nierozważnego spowodowania poważnych obrażeń ciała dziecka. Jak wykazano, podała swojej czteroletniej pacjentce lek uspokajający i przez ponad pięć godzin nie zawiadomiła służb ratunkowych, podczas gdy dziewczynka doznawała kolejnych ataków epilepsji.

Jak podaje dziennik "Houston Chronicle", dziewczynka doznała ataku epilepsji podczas zabiegu stomatologicznego w 2016 roku. Dentystka Bethaniel Jefferson nie wezwała wówczas służb ratunkowych, zamiast tego podała czteroletniej dziewczynce pigułkę na bezsenność, której - zdaniem ekspertów - nie powinno się podawać dzieciom, po czym nastąpiły dwa kolejne napady, a poziom tlenu we krwi pacjentki spadał. Ostatecznie doznała trwałego uszkodzenia mózgu.

Dentystka zadzwoniła na alarmowy numer 911 dopiero po ponad pięciu godzinach od pierwszego napadu, wcześniej kontaktując się z pastorem i farmaceutą. Jej zachowanie skrytykował między innymi lekarz czterolatki, a kobieta jeszcze w 2016 roku straciła prawo do wykonywania zawodu.

ZOBACZ TEŻ: Dentysta uzależnił partnerkę od leków znieczulających. Gdy umierała, ważyła 38 kilogramów

Wyrok w sprawie dentystki - winna

Ława przysięgłych w Houston uznała, że Jefferson jest winna nierozważnego spowodowania poważnych obrażeń ciała dziecka. Po werdykcie prawnicy byłej dentystki zwrócili się do sędziego o "natychmiastowe podjęcie decyzji o karze", czemu jednak sprzeciwili się prokuratorzy - przekazał "Houston Chronicle". W czwartek ława przysięgłych ustaliła wymiar kary na 10 lat więzienia, "ale wyrok w zawieszeniu, zezwalając następnie sędziemu na ustalenie okresu zawieszenia dla Jefferson na pięć lat" - przekazało "Houston Chronicle", powołując się na zastępcę prokuratora okręgowego Gilberta Sawtelle. 

Decyzję ławy przysięgłych poprzedził tydzień zeznań składanych m.in. przez rodzinę dziecka i ekspertów w dziedzinie medycyny. Podczas procesu prokuratorzy podkreślali, że dentystka powinna wcześniej zwrócić się o pomoc dla swojej pacjentki. - Dziewczynka doznała urazu z powodu tego, czego oskarżona zaniechała - powiedziała zastępczyni prokuratora okręgowego Shanice Newton. Z kolei obrońca Jefferson, Angela Weltin, stwierdziła, że jej klientka powinna zostać uniewinniona, ponieważ "wyrządzono jej wielu szkód", m.in. zakazując wykonywania zawodu dentystki.

ZOBACZ TEŻ: Zostali w samochodzie na sześć godzin. Nie żyje niemowlę i pies

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Houston Chronicle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock