Nie zaśpiewa już nigdy "Killing Me Softly". Roberta Flack cierpi na stwardnienie zanikowe boczne

Autor:
jdw//am
Źródło:
BBC, The Guardian, robertaflack.com

U Roberty Flack zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne - chorobę, która stopniowo przyczynia się m.in. do powstawania problemów z mową. O stanie zdrowia zdobywczyni czterech nagród Grammy i 14 nominacji do tej nagrody poinformował jej menedżer.

Jak potwierdził w cytowanym przez BBC oświadczeniu, choroba sprawiła, że Roberta Flack nie może śpiewać, trudności sprawia jej również mówienie. "Potrzeba jednak o wiele więcej niż stwardnienie zanikowe boczne, by uciszyć ikonę" - dodał. 

ZOBACZ TEŻ: Oto najczęściej odtwarzane utwory ostatnich 70 lat. "Świadectwo, jak ponadczasowa jest genialna muzyka pop"

Roberta Flack cierpi na stwardnienie zanikowe boczne

Menedżer wokalistki, której wersja utworu "Killing Me Softly" została wyróżniona szeregiem prestiżowych nagród, zaznaczył, że gwiazda w dalszym ciągu "planuje aktywnie spełniać swoje muzyczne i kreatywne dążenia". W przyszłym tygodniu, podczas festiwalu filmowego Doc NYC, odbędzie się premiera dokumentu, opisującego życie Flack. Z kolei w styczniu przyszłego roku piosenkarka planuje wydać książkę dla dzieci. 

Roberta Flacklev radin/Shutterstock

W 2016 roku Flack przeszła udar. Obecnie zmaga się z nieuleczalnym stwardnieniem zanikowym bocznym, które powoduje osłabienie mięśni, prowadzące do stopniowego paraliżu ciała. Objawami choroby są także trudności z mową i połykaniem, zaburzenia oddychania, osłabienie mimiki twarzy czy problemy z czuciem. 

Dorobek muzyczny Roberty Flack 

85-letnia wokalistka znana jest przede wszystkim z utworów, takich jak "Killing Me Softly", "The First Time Ever I Saw Your Face", "Where Is the Love", "The Closer I Get to You" oraz "Feel Like Makin' Love". Jak zaznaczono na jej oficjalnej stronie internetowej, Roberta jest pierwszą solową artystką, której udało się zdobyć nagrodę Grammy za Nagranie Roku przez dwa lata z rzędu. Dodatkowo, w 2020 roku, została ona wyróżniona nagrodą Grammy Lifetime Achievement Award, przyznawaną za całość dorobku muzycznego. 

ZOBACZ TEŻ: ABBA. Pierwszy koncert po 40 latach. Na scenie w Londynie zamiast członków zespołu pojawiły się awatary

Autor:jdw//am

Źródło: BBC, The Guardian, robertaflack.com

Źródło zdjęcia głównego: lev radin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości