Specjalny przedstawiciel USA do spraw Korei Północnej Sung Kim powiedział we wtorek, że retoryka władz w Pjongjangu może wskazywać, że zamierzają one przetestować taktyczną broń nuklearną. Podkreślił, że Stany Zjednoczone wielokrotnie od zeszłego roku wzywały Koreę Północną do dialogu wieloma kanałami, oferowały także pomoc humanitarną, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi.
- Retoryka władz Korei Północnej może sugerować, że reżim w Pjongjangu zamierza przetestować taktyczną broń nuklearną - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej Sung Kim.
Przypomniał przy tym, że Korea Północna w tym roku wystrzeliła "bezprecedensową" liczbę pocisków balistycznych. Jego zdaniem władze USA także szacują, że Pjongjang przygotowuje się do przeprowadzenia siódmej próby nuklearnej.
- Korea Północna wystrzeliła 31 pocisków balistycznych w 2022 roku, więcej niż kiedykolwiek wystrzelono w ciągu jednego roku, bijąc swój poprzedni rekord 25 rakiet w 2019 roku. A to dopiero czerwiec – powiedział Kim.
Korea Północna nie odpowiada na propozycje dialogu
Kim zaznaczył, że Stany Zjednoczone wielokrotnie od zeszłego roku wzywały Koreę Północną do dialogu wieloma kanałami, w tym oferując pomoc humanitarną, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi.
- Do tej pory Korea Północna nie odpowiedziała i nadal nie wykazuje zainteresowania dialogiem. Wręcz przeciwnie, zaobserwowaliśmy zauważalny wzrost zasięgu ich ostrzału rakietowego z wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział.
Podkreślił, że Waszyngton nadal oferuje Pjongjangowi rozmowy "bez warunków wstępnych". Zaznaczył jednocześnie, że pomimo wyciągniętej ręki USA ostrzegają również, że zareagują "szybko i energicznie" w przypadku próby nuklearnej Korei Północnej.
Korea Północna testuje rakiety balistyczne
W ostatnich tygodniach Korea Północna przetestowała szereg rodzajów rakiet balistycznych, w tym swoją największą międzykontynentalną rakietę (ICBM) - Hwasong-17.
Ostatnie takie próby odbywały się m.in. po zakończeniu niedawnej wizyty prezydenta Joe Bidena w Seulu i Tokio oraz po wizycie Sung Kima w Korei Płd., która miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia.
Korea Północna w latach 2006-2017 przeprowadziła sześć prób jądrowych, z których najsilniejsza była ostatnia. Zdetonowano wówczas głowicę o mocy około 250 kiloton, czyli około 15 razy większej niż bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę.
Źródło: PAP