Impas wokół środków na wsparcie Ukrainy. Biały Dom: Joe Biden uważa, że negocjacje idą w dobrym kierunku

Źródło:
PAP
Joe Biden ostrzegł, by "nie dać Putinowi najlepszego prezentu na Boże Narodzenie"
Joe Biden ostrzegł, by "nie dać Putinowi najlepszego prezentu na Boże Narodzenie"TVN24/2023 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/35
TVN24 Clean_20231213071127(9524)_aacTVN24/2023 Cable News Network All Rights Reserved

Prezydent USA Joe Biden uważa, że negocjacje z senatorami w sprawie środków dla Ukrainy idą w dobrym kierunku - przekazała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł tego samego dnia, że "jeśli Putin wygra w Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy".

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała podczas czwartkowego briefingu prasowego, iż przedstawiciele administracji amerykańskieo prezydenta prowadzili w ostatnich dniach rozmowy z senatorami obydwu partii na temat przełamania impasu wokół wartego ponad 106 miliardów dolarów pakietu wydatków na wsparcie Ukrainy, Izraela, Tajwanu i ochronę granic USA. Przewidziane w pakiecie 61 miliardów dolarów związane z pomocą dla Ukrainy mają zapewnić dalsze wsparcie dla Kijowa na rok.

- Prezydent uważa, że to idzie w dobrym kierunku. Wierzymy, że te rozmowy (...) stale postępują naprzód, że widzimy progres i będziemy z pewnością kontynuowali te negocjacje - powiedziała Jean-Pierre.

ZOBACZ TEŻ: Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie w Senacie USA. W tle spór o dalszą pomoc dla Ukrainy

Kirby krytykuje republikanów w Kongresie. "Idą na święta, podczas gdy Ukraińcy idą do walki"

Jednocześnie zarówno ona, jak i rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby skrytykowali decyzję republikańskiego kierownictwa Izby Reprezentantów (drugiej obok Senatu izby w Kongresie) o tym, by zgodnie z kalendarzem rozpocząć w czwartek świąteczną przerwę w obradach. Według planu ma ona potrwać do stycznia.

Kirby wspomniał też słowa Władimira Putina z jego czwartkowej konferencji prasowej. Rosyjski przywódca stwierdził, że inwazja na Ukrainę nie zakończy się, dopóki Rosja nie osiągnie swoich celów.

- Mam nadzieję, że ci republikanie z izby, którzy przez miesiące trzymali krytyczną pomoc dla Ukrainy jako zakładnika, usłyszeli przekaz Putina głośno i wyraźnie - powiedział Kirby. - Idą na święta, podczas gdy Ukraińcy idą z powrotem do walki, gdzie staną w obliczu dalszych ostrzałów, dalszych ataków z powietrza, dalszych ciemnych, zimnych nocy - kontynuował.

CZYTAJ TAKŻE: Biden ostrzegł, by "nie dać Putinowi prezentu na Boże Narodzenie"

Spór wokół środków dla Ukrainy

Jak donosi Politico, w związku z postępami w rozmowach na temat pakietu pomocowego, Senat USA rozważa wydłużenie na przyszły tydzień sesji, by umożliwić przyjęcie pakietu jeszcze w tym roku. Pakiet wciąż musiałby zostać przegłosowany przez Izbę Reprezentantów. Spiker Izby Mike Johnson jeszcze we wtorek twierdził, że dopóki Senat nie dojdzie do porozumienia w sprawie pakietu, nie ma potrzeby, by kongresmeni rezygnowali z przerwy. Sugerował jednak, że może ponownie zwołać kongresmenów, jeśli dojdzie do przełomu.

Rozmowy między republikańskimi i demokratycznymi senatorami oraz Białym Domem dotyczą zaostrzenia polityki imigracyjnej - warunku, który stawiają republikanie dla odblokowania pakietu. Według Politico, Biały Dom zaproponował znaczne ustępstwa w tej kwestii, oferując rozwiązania zbliżone do tych, które obowiązywały podczas rządów Donalda Trumpa i pozwalały na szybkie zawracanie dużej części migrantów z granicy bez dania im szans na ubieganie się o azyl.

Przeciwko tym propozycjom zaprotestowali w środę politycy demokratów skupieni w latynoskiej grupie parlamentarnej. Jean-Pierre powiedziała, że jest w kontakcie z grupą. Dodała przy tym, że obecna sytuacja na granicy, gdzie każdego dnia napływają tysiące migrantów, musi zostać rozwiązana.

Szef NATO o "realnym ryzyku", że rosyjska agresja nie skończy się na Ukrainie

Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w czwartek, że "jeśli (Władimir) Putin wygra w Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy". - Nasze wsparcie nie jest jałmużną. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo - mówił Stoltenberg dziennikarzom w kwaterze głównej NATO

- Jedynym sposobem na osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego rozwiązania jest przekonanie prezydenta Putina, że nie wygra na polu bitwy, a jedynym sposobem na zapewnienie, że prezydent Putin zda sobie sprawę, że nie wygra na polu bitwy, jest dalsze wspieranie Ukrainy - ocenił szef NATO.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: